Czy rząd wiedział o zastrzeżeniach KE?

Polski rząd od czterech lat powinien wiedzieć o zastrzeżeniach Komisji Europejskiej w sprawie funduszy na rozwój obszarów wiejskich – powiedział europoseł Janusz Wojciechowski.

Komisja poinformowała w ubiegłym tygodniu, że zażąda od Polski zwrotu blisko 80 mln euro.

Komisja uważa, że w latach 2007-2010 kontrola wniosków o unijne wsparcie dla gospodarstw niskotowarowych w ramach Wspólnej Polityki Rolnej, była niewystarczająca.

– Odbyłem rozmowy z urzędnikami komisji zajmującymi się sprawą tej osiemdziesięciomilionowej kary. Wynika z nich, że ta sprawa od 4 lat powinna być znana polskiemu rządowi. To nie spadło jak grom z jasnego nieba, to nie przyszło 17 kwietnia. Cztery lata temu był audyt w 2009 roku. Cztery lata temu pojawiły się pierwsze zastrzeżenia komisji potem długotrwała wymiana korespondencji, rozmów między ARiMR, a KE. Na końcu była procedura koncyliacyjna, mediacyjna. Skończyło się tym, że dzisiaj już komisja podjęła decyzje o nałożeniu tej kary – powiedział europoseł Janusz Wojciechowski.  

Europoseł zaznaczył, że główny zarzut KE dotyczy wad systemu kontroli w Polsce i z całą pewnością chodzi o okres późniejszy niż lata 2004-2006.

Janusz Wojciechowski dodał, że jedyną drogą dla Polski jest teraz skarga do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

– Skarga, która jak zakładam powinna być złożona z tych rozmów, które odbyłem. Widzę sporą szansę na wygranie, przynajmniej na istotne zmniejszenie tej kary dla Polski, dlatego że komisja trochę posługuje się ogólnikowymi zarzutami. Nie wiem jak to będzie wyrażone w formalnie w pisemnej decyzji, ale zarzuty są w dużej części ogólnikowe. Jeśli będzie przygotowane dobre odwołanie, w którym moim zdaniem jestem też gotów wysłużyć jakąś radą i pomocą to jest szansa żeby to wygrać przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości – dodaje europoseł Janusz Wojciechowski.

Europoseł podkreślił, że jeśli kara zostanie utrzymana, będzie ona potrącona z przyszłych wydatków na Wspólną Politykę Rolną, zatem – jak dodał – „zapłaci wieś”.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl