Czy Europa stanie po stronie śmierci? Coraz więcej państw Europy rozważa legalizację tzw. eutanazji

Coraz więcej państw Europy m.in. ze względu na starzenie się społeczeństwa rozważa legalizację tzw. eutanazji. Alarmujące zjawisko analizuje Instytut Ordo Iuris.

Proceder tzw. eutanazji jako jedne z pierwszych dopuściły kraje Beneluksu – Holandia i Belgia. Zabijanie chorych oraz starszych ludzi od lat usprawiedliwia się rzekomą litością i ulgą w bólu. Niestety, to grono państw się powiększa. Wspomagane samobójstwo zalegalizowały Hiszpania i Portugalia. Dyskusja na ten temat trwa obecnie także w Estonii i Irlandii. Estońscy politycy argumentują chęć dopuszczenia tzw. eutanazji poprawą poziomu medycyny i związanym z tym przedłużeniem życia osób starszych. W tle wskazywane są też koszty, jakie ponosi państwo w obliczu starzejącego się społeczeństwa.

Taka argumentacja jest szokująca i pokazuje brak pomysłów na pomoc chorym i niedocenienie roli opieki paliatywnej – powiedziała Katarzyna Gęsiak, dyrektor  Centrum Prawa Medycznego i Bioetyki Ordo Iuris.

Jest to jeden z podstawowych elementów opieki paliatywnej, właśnie łagodzenie bólu. Z tego, co usłyszałam od osób zaangażowanych w hospicjach, leczenie paliatywne w obecnym stopniu rozwoju medycyny mówi o tym, że w zasadzie nie ma takiego bólu, którego nie można złagodzić. Mamy ogromne osiągnięcia jako ludzkość w tym zakresie. Nie ma tak naprawdę racjonalnych medycznych argumentów, które przemawiałyby za tym, aby – nie bójmy się tego powiedzieć – eksterminować ludzi – wyjaśniła Katarzyna Gęsiak.

 

Prawnik dodała, że sprawnie funkcjonujący system opieki paliatywnej może stanowić skuteczną zaporę przed legalizacją nieetycznych postulatów organizacji proeutanazyjnych. Ordo Iuris przytacza badanie Duke University w USA. Naukowcy ocenili 81 państw pod kątem jakości opieki nad pacjentami „u schyłku życia”. W rankingu Irlandia znalazła się na drugim miejscu jako jeden z krajów najlepiej zapewniających dobrostan fizyczny i psychiczny pacjentów u kresu życia. W klasyfikacji tej Polska zajęła stosunkowo dobrą 14. pozycję.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl