Czy dojdzie do rejestracji SONS?

Sąd Okręgowy w Opolu zajmie się dziś sprawą rejestracji Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej. Rejestrację zakwestionował Sąd Najwyższy, argumentując, że może ona być drogą do uznania mniejszości narodowej.

Szanując przekonanie części Ślązaków o ich pewnej odrębności, wynikającej z kultury i regionalnej gwary, nie można jednak zaakceptować sugestii, iż tworzy się naród śląski, bądź już istnieje – napisano w uzasadnieniu.

Wnioskujący o zarejestrowanie stowarzyszenia liczą jednak na to, że opolski sąd okręgowy podważy decyzję Sądu Najwyższego.

Prof. Franciszek Marek, pierwszy rektor Uniwersytetu Opolskiego powiedział, że próba zarejestrowania takiego stowarzyszenia jest działalnością destrukcyjną.

– To jest rozbijanie jedności narodu i jedności państwa polskiego.  Myślę, że chyba sąd nie zarejestruje tego stowarzyszenia. Przede wszystkim Śląsk to jest 8 mln mieszkańców, a nie jakieś tam grupki – podkreślił prof. Franciszek Marek.

Pierwotnie postanowienie o wpisie Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej do KRS wydał w grudniu 2011 r. opolski Sąd Rejonowy i utrzymał je w mocy Sąd Okręgowy w Opolu.

5 grudnia – wskutek skargi kasacyjnej opolskiej prokuratury – Sąd Najwyższy uchylił postanowienie o wpisie, nakazując sądowi okręgowemu ponowne rozpatrzenie sprawy.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl