Częstochowa: Bezrobocie najniższe od 10 lat

Obecna stopa bezrobocia w Częstochowie, na poziomie 6,5 proc., jest najniższa, od co najmniej 10 lat – poinformował podczas czwartkowej sesji rady miasta prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.

Jak mówił, według informacji Powiatowego Urzędu Pracy w Częstochowie ogólna liczba bezrobotnych zarejestrowanych w mieście w końcu września wyniosła 6920 osób, czyli o 280 osób mniej niż w końcu sierpnia, a o 2459 osób mniej niż rok wcześniej.

„Stopa bezrobocia zanotowana w Częstochowie w końcu września, to już tylko 6,5 proc., przy średniej krajowej 8,3 proc. i średniej wojewódzkiej 6,7 proc.” – powiedział Matyjaszczyk.

Tak niskiej stopy bezrobocia w mieście nie notują statystyki dostępne na stronie Powiatowego Urzędu Pracy sięgające 2006 r. Doczekaliśmy też czasu, kiedy rejestrowane bezrobocie w Częstochowie jest niższe od średniej krajowej i zbliża się do średniej wojewódzkiej – zaznaczył prezydent tego miasta.

Z kolei według danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach stopa bezrobocia dla całego woj. śląskiego wyniosła na koniec września 6,7 proc.; w mieście Częstochowa – 6,7 proc., z kolei w powiatach: częstochowskim – 11,4 proc., myszkowskim – 11,2 proc., a kłobuckim – 9,3 proc.

Spośród powiatów woj. śląskiego najwięcej osób zarejestrowanych jako bezrobotne notowano według danych WUP w Bytomiu (7555 osób), Sosnowcu (7232 osoby) i Częstochowie (6920 osób). Na przeciwległym końcu listy rankingowej lokowały się powiaty o małej liczbie mieszkańców: bieruńsko-lędziński (930 osób bezrobotnych), Świętochłowice (1242 osoby) oraz Żory (1308 osób).

W podregionach woj. śląskiego najniższą stopę bezrobocia zanotowano w tym czasie w podregionach tyskim (3,9 proc.) i katowickim (4,6 proc.); a potem kolejno w: bielskim (5,7 proc.), gliwickim (6,0 proc.), rybnickim (7,1 proc.), częstochowskim (8,6 proc.) i sosnowieckim (9,8 proc.). Najwyższą stopę bezrobocia miał podregion bytomski (11,1 proc.).

Według przedstawionej w czwartek przez Matyjaszczyka informacji o ewidencji ludności wydziału spraw obywatelskich częstochowskiego magistratu 25 października br. liczba osób zameldowanych w Częstochowie wynosiła 221 551 osób, w tym zameldowanych na pobyt stały – 217 344 osoby.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl