Czeka nas wysokie opodatkowanie łupków?

Rząd zamierza wprowadzić podatki wymierzone w łupki. Proponowane zmiany mogą spowodować, że eksploatacja ropy i gazu w Polsce stanie się nieopłacalna.

Wejście w życie nowych przepisów nałoży na firmy poszukiwawczo-wydobywcze aż siedem rodzajów podatków i parapodatków. Szacuje się, że poziom należnych opłat wzrośnie z 40 do 60 proc. dla firm już działających w branży, a w przypadku nowych projektów do aż 90 proc.

Regulacje prawne wymuszą także podwyżkę kosztów wydobycia gazu ze złóż konwencjonalnych. W efekcie tych podwyżek możemy spodziewać się spadku produkcji krajowej a tym samym wzrostu importu tego surowca.  Jest to podobny zabieg jaki wykonał rząd w przypadku miedzi i srebra – akcentuje poseł Mariusz Jędrysek, były główny geolog kraju.

– Jeżeli opodatkowuje się wydobycie kopaliny na dole – to znaczy wtedy, kiedy ona tylko jest wydobywana, a nie na górze z zysku – to wiadomo, że wtedy kopalina będzie wydobywana rabunkowo, ponieważ musi zarobić na siebie. Tak właśnie postąpiono z miedzią i srebrem, i podobnie zdarzy się to w przypadku ropy i gazu, czyli węglowodorów. Wydobycie gazu w łupkach będzie więc bardzo drogie, tym samym zamiast wydobyć jakąś część złoża będziemy wydobywać jej o połowę mniej – zaznaczył.

Zmiany zmniejszą także kontrolę państwa nad wydobyciem złóż i obniżą standardy ochrony środowiska – ostrzega poseł Mariusz Jędrysek.

– Państwo mając udziały w spółkach, poprzez organ państwa dokładnie wie, co się dzieje w spółce. Będziemy wiedzieć: czy złoża jest duże i jak duże? Czy eksploatacja jest prawidłowa? Czy mamy odpowiednie warunki środowiskowe do tego, żeby eksploatować? Czy są zabezpieczone wody gruntowe, powierzchniowe? W momencie kiedy tylko mówimy „proszę bardzo, wydobywajcie i na wierzchu będziemy wam naliczać podatek”, to po pierwsze stosunkowo łatwo będzie zaniżać tą produkcję; pod drugie nie mamy żadnej kontroli nad tym, co się dzieje i ile zostaje w sposób nieuzasadniony pod ziemią, nie mamy zabezpieczenia dla ochrony środowiska – zwraca uwagę poseł.

 

Wypowiedź posła Mariusza Jędryska:


Pobierz Pobierz

 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl