Coraz więcej przestępstw gospodarczych w Polsce

W Polsce gwałtownie wzrasta liczba przestępstw gospodarczych. Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że średnio co miesiąc dochodzi do ponad 16 tys. takich nadużyć. To o 3 tys. więcej niż rok temu. Sprawę opisał dziennik „Rzeczpospolita”.

Policja wskazuje, że statystki tego rodzaju przestępstw rosną, ponieważ więcej informacji na ten temat jest podawanych do wiadomości publicznej.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Maks Kraczkowski, wiceszef sejmowej Komisji Gospodarki, podkreśla, że rosnący trend w tym zakresie znajduje swoje odzwierciedlenie w pogarszającym się stanie finansów państwa.

– Unia Europejska podała szacunki i wskazują one na to, że z tytułu VAT państwa unijne tracą średnio 15 proc. potencjalnych wpływów budżetowych. W Polsce te straty sięgają nawet 26 proc. i więcej. To pokazuje, jak słabe jest państwo wobec zorganizowanych grup przestępczych, osób, które łamią prawo gospodarcze. Jest to wielki problem. Na pewno uszczelnienie systemu podatkowego, uproszczenie procedur, ale i baczniejsza obserwacja tego, jak rynek reaguje na poszczególne zapisy ustaw, pomoże ustabilizować sytuację w przyszłości – mówi poseł.     

Eksperci wskazują, że obecnie zmienia się struktura przestępczości. Sprawcy przestawiają się na – bardziej dla nich opłacalne i zagrożone mniejszymi karami niż przestępstwa – nadużycia gospodarcze.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl