Coraz więcej Polaków zakłada firmy za granicą
Polacy zakładają firmy za granicą, bo rządzący nie stwarzają do tego warunków w kraju. W Wielkiej Brytanii rocznie Polacy zakładają już blisko 19 tys. spółek, a w kraju – według KRS – około 27 tys.
Główne przyczyny to wysoka brytyjska kwota wolna od podatku, brak obowiązku odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy i mniej biurokracji. O skali zjawiska napisał jeden z tygodników.
Polskie firmy zakładane w Wielkiej Brytanii dotyczą przede wszystkim sektorów; budowlanego, rynku nieruchomości i usług. Polacy aktywnie działają także w dziale mediów, rozrywce i opiece zdrowotnej.
Polityka polskiego państwa nie sprzyja przedsiębiorczości – mówi dr Marian Szołucha. Ekonomista wskazuje, że to jest główny powód emigracji osób i firm.
– Efektywne stopy podatków dochodowych i wszystkich innych w Wielkiej Brytanii są niższe, niż w Polsce, chociaż jest to kraj bogatszy. Drugi powód, to niższe składki na ubezpieczenia społeczne, niższy poziom biurokracji, ponieważ Wielka Brytania – w odróżnieniu od Polski – nie implementuje, tak radośnie jak my, wszystkich zaleceń, rozporządzeń, dyrektyw i wszelkich innych aktów prawnych, które rodzą się w głowach, a potem na biurkach urzędników w Brukseli i Strasburgu. W Wielkiej Brytanii pracownicy urzędów skarbowych reprezentują zupełnie inne podejście do podatnika – wskazuje dr Marian Szołucha.
Na przenoszeniu firm za granicę, traci polska gospodarka. Rząd stara się tłumaczyć, że nie ogranicza barier prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Według przedsiębiorców jest zupełnie inaczej.
RIRM