Chiny zaprosiły rosyjskich żołnierzy do udziału w wojennej paradzie

Centralna Komisja Wojskowa, która sprawuje kontrolę nad chińskimi siłami zbrojnymi, zaprosiła żołnierzy rosyjskich do udziału we wrześniowej defiladzie w ramach obchodów zakończenia II wojny światowej – poinformował w poniedziałek resort obrony w Pekinie.

Wiceszef wpływowej Komisji Fan Changlong w rozmowie z ministrem obrony Rosji Siergiejem Szojgu powiedział, że Chiny „serdecznie zapraszają rosyjskich dowódców wojskowych i formacje wojskowe” do udziału w paradzie.

Będzie to pierwsza defilada, w której będzie uczestniczył rządzący od 2013 r. prezydent Chin Xi Jinping – zauważa agencja Reutera.

Władze chińskie nie chcą na razie ujawniać, których przywódców zamierzają zaprosić na wrześniowe obchody zakończenia drugiej wojny światowej, ale zapewniają, że zaproszenie prawdopodobnie otrzymają państwa Zachodu, które walczyły w konflikcie po stronie Państwa Środka.

Źródła dyplomatyczne wskazują jednak, że na zaproszenie Xi mogą odpowiedzieć tylko nieliczni zachodni przywódcy ze względu na obiekcje tamtejszych rządów m.in. co do zapowiedzianej obecności na obchodach prezydenta Rosji Władimira Putina.

Xi uczestniczył w sobotę w Moskwie w uroczystościach z okazji 70. rocznicy zakończenia drugiej wojny światowej. Jego udział „wyniósł wszechstronne chińsko-rosyjskie partnerstwo na nowy poziom” – podkreślił Fan Changlong w komunikacie.

Większość zachodnich przywódców zbojkotowała moskiewską paradę wojskową z uwagi na rolę Rosji w konflikcie na Ukrainie.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl