Co dalej z rekompensatą dla mediów publicznych?

Do 6 marca prezydent Andrzej Duda ma czas na podjęcie decyzji w sprawie dodatkowych środków dla mediów publicznych. Opozycja domaga się od prezydenta weta. Jednocześnie w Senacie złożyła poprawkę do budżetu, aby 2 miliardy złotych przekazać na onkologię.

W Senacie trwają prace nad tegorocznym budżetem. Zdominowana przez opozycję Izba zaproponowała 104 poprawki, w tym skierowanie na onkologię 1 mld 920 mln złotych.

– Przeznaczenie dodatkowych dwóch miliardów na onkologię pozwoli uratować co najmniej kilkanaście tysięcy istnień Polek i Polaków – wskazuje marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki.

Zaproponowane przez opozycję zmiany w ustawie budżetowej przyniosłyby łącznie 12 miliardów deficytu, A ten budżet ma być, zgodnie z założeniem rządu, bez deficytu. To dobry budżet – mówi wicemarszałek Stanisław Karczewski.

– Zmiany, jakie są proponowane przez senatorów KO, rujnują ten budżet, a my nie chcemy rujnowania budżetu, nie chcemy rujnowania Polski – podkreśla Stanisław Karczewski.

W tym roku na leczenie chorych na raka NFZ przeznaczy ponad 11 miliardów zł. Ponadto kilka milionów złotych będzie pochodziło z Narodowej Strategii Onkologicznej.

– Konstruując budżet, pomyślano o tym, żeby onkologia miała zabezpieczenie finansowe – zwraca uwagę senator PiS Dorota Czudowska.

Mimo to opozycja domaga się, aby 2 miliardy złotych, które rząd przeznaczył dla mediów publicznych jako rekompensata za utratę wpływów abonamentowych, trafiły właśnie na onkologię.

– 2 mld złotych przeznaczone na hejt zamiast na potrzeby onkologiczne. To jest prawdziwa twarz obecnej władzy – twierdzi poseł Koalicji Obywatelskiej Agnieszka Pomaska.

To zagranie polityczne i populistyczne – mówią politycy Prawa i Sprawiedliwości.

Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji, która wprowadza rekompensatę dla mediów publicznych, leży na biurku prezydenta. Opozycja chce, aby Andrzej Duda ją zawetował.

Prezydent wkrótce podejmie decyzję – mówi jego rzecznik Błażej Spychalski.

– Proszę pamiętać, że ustawa, która dzisiaj jest na biurku prezydenta, także dotyczy mediów regionalnych, które mają ogromne znaczenie. Pan prezydent na spotkaniu z KRRiT podkreślał wagę i rolę mediów regionalnych – podkreśla Błażej Spychalski.

Jutro prezydent spotyka się z prezes Polskiego Radia Agnieszką Kamińską, a także z prezesem TVP Jackiem Kurskim. To nie jedyne konsultacje prezydenta w sprawie środków dla mediów publicznych.

– Pan prezydent spotkał się z członkami KRRiT. Później odbył spotkanie z prezesami regionalnych rozgłośni radia publicznego, a także dyrektorami regionalnych ośrodków TVP – zaznacza rzecznik prezydenta.

Prezydent na podjęcie decyzji ma czas do 6 marca.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl