fot. https://twitter.com/CPK_PL/

Co dalej z CPK?

Władzę w Polsce przejęła dotychczasowa totalna opozycja, na czele której stoi Donald Tusk. Wiele osób zadaje sobie pytanie o przyszłość Centralnego Portu Komunikacyjnego. O tym, jakie są ekonomiczne argumenty przemawiające za budową CPK, mówił Marcin Horała, poseł PiS, w programie „Polski punkt widzenia” w TV Trwam.

Obecnie blisko 80 procent – niektórzy eksperci wskazują, że nawet ponad 80  procent –towarowego ruchu lotniczego na potrzeby polskiej gospodarki obsługiwany jest przez lotniska leżące poza naszymi granicami. Tam znajdują się więc miejsca pracy, ale także wpływy z podatków i ceł.

– Wielka międzynarodowa firma analityczna opracowała raport, że gdybyśmy – dzięki budowie CPK – przyciągnęli te towary do Polski, to wówczas w perspektywie do 2060 roku będziemy mieli 200 mld złotych więcej w polskim budżecie tylko z tytułu ceł i opłat od tych towarów – mówił Marcin Horała.

Centralny Port Komunikacyjny jest inwestycją, która się po prostu opłaca – przekonywał były pełnomocnik rządu ds. CPK.

– Jest też raport wielkiej międzynarodowej firmy, która zbadała całokształt programu CPK, jego wpływ na gospodarkę (…). To jest ponad 900 miliardów, prawie bilion złotych, więcej w polskim PKB – wskazał poseł PiS.

Obecna sejmowa większość wielokrotnie krytykowała projekt. Przeciwny był mu m.in. Maciej Lasek, poseł KO, który zastąpi posła Marcina Horałę na stanowisku pełnomocnika rządu ds. CPK. To stawia przyszłość inwestycji pod jeszcze większym znakiem zapytania.

– Pan Maciej Lasek to postać, która dała się poznać przy okazji bardzo ciemnej roli w sprawie katastrofy smoleńskiej, więc – delikatnie mówiąc – nie ma dobrego doświadczenia w realizacji polskiego interesu. Kolejna kwestia jest taka, przynajmniej ja tak odniosłem z różnych rozmów, że on troszeczkę mało się zna. Przede wszystkim trzeba umieć zarządzać projektami i wielkimi przedsięwzięciami gospodarczymi. Raczej (Maciej Lasek – przyp. red.) nie wykazywał się wiedzą na ten temat – podsumował Marcin Horała.

Zgodnie z planem uruchomienie pierwszego etapu inwestycji ma nastąpić w 2028 roku.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl