fot. Paweł Palembas

Ciepły weekend przed nami

Jak informuje IMGW przeważająca część Europy będzie w zasięgu niżów, wyże obejmą jedynie wschodnią Rosję i kraje południa kontynentu, od Portugalii po Grecję. Nad Polską przeważać będzie wpływ zatoki aktywnego niżu, który będzie się przemieszczać od Bałtyku Południowego nad Litwę i Białoruś. W nocy z zachodu na wschód przemieszczać się będzie układ frontów atmosferycznych. Napływać będzie przeważnie chłodne powietrze polarne morskie, po południu nad zachodnią część kraju nasunie się front ciepły, a wraz z nim cieplejsze powietrze polarne morskie, które zacznie napływać nad krańce południowo-zachodnie Polski.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 985 hPa i będzie rosło.

W sobotę zachmurzenie duże z miejscowymi przejaśnieniami. Miejscami, zwłaszcza początkowo na północnym wschodzie i wschodzie, a po południu na zachodzie i południowym zachodzie opady deszczu, na północnym wschodzie także deszczu ze śniegiem, na Podhalu i w górach opady śniegu. Temperatura maksymalna od 3 st. na Podhalu i 4 st. na północnym wschodzie do 8 st., 9 st. na zachodzie i południu. Wiatr umiarkowany i dość silny, nad morzem miejscami silny, do 45 km/h, początkowo w porywach: na południu, wschodzie i w centrum miejscami do 80 km/h, nad morzem do 65 km/h, wysoko w górach do 100 km/h, stopniowo słabnący, zachodni.

W nocy z soboty na niedzielę wystąpi duże zachmurzenie z lokalnie większymi przejaśnieniami. Z południowego zachodu na północny wschód kraju będzie się stopniowo przemieszczała strefa opadów. W miejscowościach podgórskich opady deszczu ze śniegiem, w górach śniegu. Temperatura minimalna od -1 st. na północnym wschodzie do 5 st. na południu, zachodzie i miejscami nad morzem. Wiatr przeważnie umiarkowany, miejscami porywisty, na wybrzeżu okresami dość silny, w porywach do 55 km/h, południowo-zachodni.

W niedzielę na południu i w centrum zachmurzenie małe, okresami umiarkowane, na pozostałym obszarze zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Początkowo na północy, północnym wschodzie oraz na krańcach wschodnich opady deszczu. Pod koniec dnia opady deszczu także na zachodzie i północnym zachodzie Polski. Temperatura maksymalna od 9 st. na północnym wschodzie, około 15 st. w centrum, do 20 st. miejscami na południu. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, na wybrzeżu oraz na obszarach podgórskich Karpat i Sudetów okresami dość silny, w porywach do 65 km/h, południowo-zachodni.

W Warszawie w sobotę duże zachmurzenie z większymi przejaśnieniami i opady deszczu. Temperatura maksymalna wyniesie 7 st. Wiatr będzie umiarkowany, początkowo także dość silny, w porywach do 65 km/h, zachodni. W nocy z soboty na niedzielę duże zachmurzenie z większymi przejaśnieniami oraz opady deszczu. Temperatura minimalna wyniesie 3 st. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, okresami porywisty, południowo-zachodni. W niedzielę zachmurzenie umiarkowane. Temperatura maksymalna wyniesie 13 st. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, okresami porywisty, południowo-zachodni.

PAP/RIRM

drukuj