Rozmowy ws. Funduszu Kościelnego

Po raz pierwszy po wakacjach, spotkają się dziś eksperci stron kościelnej i rządowej w sprawie likwidacji Funduszu Kościelnego i zastąpienia go odpisem podatkowym.

Jednym z poruszonych na spotkaniu tematów ma być dyskusja nad bilansem mienia, które Kościół utracił w okresie PRL.

Prace ekspertów mają posłużyć podczas następnych posiedzeń Zespołu Roboczego do spraw Finansów Rządowej Komisji Konkordatowej i Zespołu Roboczego Kościelnej Komisji Konkordatowej.

Strona kościelna od dawna postulowała, by powstała analiza tego, ile Kościół stracił w PRL a ile zdołał odzyskać. Dopiero po tym jak stwierdzono można przystąpić do budowy nowego, kompleksowego systemu finansowania Kościołów i związków wyznaniowych.

Rządowa propozycja zakłada, że 1 stycznia 2013 r. ma wejść w życie ustawa stwarzająca możliwość przekazania na rzecz wybranego Kościoła lub innego związku wyznaniowego kwoty w wysokości 0,3 proc. podatku.

Według Episkopatu Polski odpis 0,3 proc. podatku jest za niski. Strona kościelna chce, by oscylował między 1 a 0,5-0,6 proc. podatku.

Zmianę modelu finansowania Kościoła zapowiedział w expose premier Donald Tusk.

 

 

RIRM

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl