fot. PAP/EPA

Chiny ostrzegają Tajwan przed dążeniem do niepodległości

Władze w Pekinie ostrzegły w piątek nowo zaprzysiężoną prezydent Tajwanu Caj Ing-wen (Tsaj Ing-wen) przed jakimikolwiek dążeniami do niepodległości, ponieważ wówczas pokój będzie – jak podkreśliła strona chińska – „niemożliwy”.

„W przypadku jakichkolwiek posunięć zmierzających do niepodległości pokój i stabilność w Cieśninie Tajwańskiej będą niemożliwe” – oświadczyło Biuro rządu Chin ds. Tajwanu. Jak ostrzegło, „niepodległość będzie największą katastrofą dla pokoju w Cieśninie Tajwańskiej i pokojowego rozwoju stosunków” między Chinami kontynentalnymi a wyspą. Władze ChRL uważają Tajwan za swą zbuntowaną prowincję.

W oficjalnym przemówieniu w piątek nowa prezydent Tajwanu nie wspomniała o polityce jednych Chin, która według władz ChRL, oznacza, że Tajwan jest nieodłączną częścią Chin.

W ramach tej polityki zarówno Pekin, jak i Tajpej utrzymują, że reprezentują jedno państwo chińskie. Taka koncepcja – pozwalająca na zachowanie odmiennej interpretacji przez Chiny i Tajwan, ale wykluczająca uznawanie jednocześnie obu państw chińskich – została zawarta w tzw. konsensusie 1992.

PAP/RIRM

drukuj