B. Szydło w Chinach: Jest duże zainteresowanie współpracą z Polską

Wśród państw azjatyckich jest duże zainteresowanie współpracą z Polską, zarówno jeżeli chodzi o inwestycje, jak i wymianę handlową – powiedziała dziś w stolicy Chin Pekinie premier Beata Szydło.

Szefowa rządu wzięła udział w międzynarodowym forum poświęconym chińskiej inicjatywie Pasa i Szlaku nawiązującej do historycznego Jedwabnego Szlaku.

Podczas wizyty w Chinach polska premier odbyła wiele spotkań z przywódcami państw Azji.

„Jest duże zainteresowanie współpracą z Polską, zarówno jeżeli chodzi o inwestycje, jak i np. wymianę handlową. Mamy tutaj duże pole do zagospodarowania” – oświadczyła Beata Szydło.

Premier dodała, że inicjatywa Pasa i Szlaku „jest inicjatywą, która będzie w najbliższych dekadach zapewne dyktowała warunki rozwoju gospodarczego w regionie”.

„Będzie też przekładała się na to, co dzieje się w państwach, które będą chciały uczestniczyć w tych projektach” – oceniła premier.

Beata Szydło poinformowała, że podczas wizyty w Chinach rozmawiała o możliwości współpracy dotyczącej inwestycji, turystyki, wymiany międzykulturowej, czy współpracy uniwersytetów.

„Dla Polski najważniejsze jest to, aby ta współpraca przełożyła się na konkretne projekty prorozwojowe” – zaznaczyła Beata Szydło.

Premier powiedziała też, że z punktu widzenia Polski forum w Pekinie było ważne, gdyż umożliwiło „rozmowy na temat współpracy gospodarczej z państwami, z którymi Polska nie ma na co dzień możliwości tak częstych kontaktów, jak podczas tego spotkania”.


PAP/RIRM

drukuj