fot. twitter.com/prezydentpl

USA: D. Trump apeluje do prezydenta Chin, by spotkał się z demonstrantami z Hongkongu

Prezydent USA Donald Trump w opublikowanym w czwartek tweecie zaapelował do przywódcy Chin Xi Jinpinga, by osobiście spotkał się z uczestnikami antyrządowych protestów, jakie od kilku miesięcy trwają w Hongkongu.

„Gdyby prezydent Xi zgodził się spotkać bezpośrednio i osobiście z protestującymi, problem (niepokojów w) Hongkongu miałby szczęśliwe i rozsądne zakończenie. Nie mam co do tego wątpliwości!” – napisał Donald Trump na Twitterze.

W środę amerykański prezydent oświadczył, że Chiny przed podpisaniem z USA umowy handlowej powinny przede wszystkim „humanitarnie” potraktować Hongkong. Departament Stanu USA wyraził zaś „głębokie zaniepokojenie” ruchami chińskich sił paramilitarnych wzdłuż granicy z tym specjalnym regionem ChRL, ostrzegając, że osłabianie autonomii Hongkongu może zagrozić jego preferencyjnemu statusowi w handlu z USA.

Antyrządowe protesty, które od 10 tygodni regularnie przeradzają się w starcia z policją, pogrążyły Hongkong w największym kryzysie politycznym od jego przyłączenia do CHRL w 1997 roku. Protestujący domagają się wycofania projektu nowelizacji prawa ekstradycyjnego, uwolnienia osób zatrzymanych w związku z demonstracjami, śledztwa w sprawie działań policji oraz powszechnych wyborów władz regionu. Szefowa administracji Hongkongu Carrie Lam wykluczyła ustępstwa.

Medialne doniesienia o ruchach sił paramilitarnych wzdłuż granicy Hongkongu z Chinami kontynentalnymi nasiliły obawy, że władze centralne w Pekinie mogą zdecydować się na rozwiązanie problemu za pomocą zbrojnej interwencji.

PAP/RIRM

drukuj