Fot. Biuro Prasowe Jasnej Góry

Uroczystość Wniebowzięcia NMP: W kościołach w całej Polsce poświęcono zioła i kwiaty 

W kościołach w całej Polsce poświęcono zioła i kwiaty, a rolnicy dziękowali za zebrane plony i prosili o urodzaj w następnym roku.  

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny nazywana jest w naszym kraju tradycyjnie również dniem Matki Bożej Zielnej.

We własnoręcznie wykonanych bukietach wierni przynosili m.in. kwiaty, warzywa, owoce, zboża i zioła.

Jestem tu, by dziękować Matce Bożej za wszelkie łaski – powiedział pan Zbigniew z Gdańska, który przyszedł na święcenie plonów z całą rodziną.

– Musimy podziękować Matce Bożej za wszystkie dary, którymi nas obdarowała przez cały ubiegły rok. Czujemy się w obowiązku, by podziękować Matce Przenajświętszej za wszystko, co dla nas uczyniła – mówił pan Zbigniew.

Poświęcenie ziół, które mają nas darzyć zdrowiem, to dla mnie kultywowanie tradycji – zaznaczyła mieszkanka Gdańska, pani Alicja.

– To święto – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny – jest bardzo ważne w naszej religii. Jest to również Matka Boska Zielna. Jest to tradycja, obyczaj, że przynosimy zioła, które są poświęcone i gwarantują, że nie chorujemy i jesteśmy zdrowi. To jest tradycja kultywowana w mojej rodzinie od lat. Nigdy nie opuściłam takiej uroczystości – podkreślała pani Alicja.

W dniu Matki Bożej Zielnej w wielu parafiach odbywają się tzw. dożynki. Przed ołtarzami są ustawiane i święcone wieńce oraz bukiety.

Tradycja błogosławienia kłosów zbóż, owoców i kwiatów sięga X wieku. To wyraz dziękczynienia Bogu za płody ziemi i upraszania urodzajów z symbolem dojrzałości Maryi i Jej pełni łask.

RIRM

drukuj