fot. PAP/Leszek Szymański

Ossów: Obchody 99. rocznicy zwycięskiej Bitwy Warszawskiej

W Ossowie odbyły się obchody 99. rocznicy zwycięskiej Bitwy Warszawskiej. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele rządu.

Za poległych modlono się przy Krzyżu Pamięci ks. Ignacego Skorupki. Następnie sprawowana była Msza św. i odbył się uroczysty Apel Poległych.

Podczas uroczystości zostały odsłonięte popiersia śp. ks. Romana Indrzejczyka i śp. ks. Arkadiusza Protasiuka.

Tu, pod Warszawą, odegrał się kolejny akt walki dobra ze złem – obroniona została cywilizacja łacińska – podkreślił szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

– Tu odbyło się nie tylko obronienie niepodległości młodego państwa polskiego, tu odbyło się coś więcej. Tu obroniona została cywilizacja łacińska, cywilizacja chrześcijańska przed antycywilizacją, jaką nieśli ze sobą bolszewicy pod czerwonymi sztandarami. Dlatego tego, co stało się 99 lat temu, nie można rozpatrywać wyłącznie w kategoriach historii lokalnej czy też polsko-sowieckiej – to jest historia ogólnoświatowa, ogólnoeuropejska. Myśmy wtedy zatrzymali ogień antycywilizacji, który chciał zniszczyć to, co przez wieki stanowiło fundament Europy – tłumaczył Jan Józef Kasprzyk. 

List do uczestników obchodów skierował minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Dokument odczytał wiceminister Tomasz Zdzikot.

– To właśnie w Ossowie rozegrały się wydarzenia, które stanowią świadectwo odwagi, determinacji i wiary, także dla dzisiejszych pokoleń. To tutaj poległ śmiercią bohatera ks. Ignacy Skorupka, którego ostatnie chwile tak dramatycznie przedstawił na swoim obrazie Jerzy Kossak. Ofiara obrońców Ossowa i kontrofensywa znad Wieprza przyniosły odrodzonej Polsce bezapelacyjne, jednoznaczne zwycięstwo. Nawała bolszewicka została powstrzymana. Za tę wygraną polski oręż zapłacił ogromną daninę krwi. Dzisiejszy dzień to nie tylko rocznica „cudu nad Wisłą”, to święto całego Wojska Polskiego. Podczas uroczystości wyrażamy wdzięczność i pamiętamy o wszystkich, którzy na przestrzeni wieków stali na straży wolności, niepodległości Polski i w chwili największej potrzeby nie zawahali się oddać Ojczyźnie tego, co najcenniejsze – swojego życia – napisał w liście minister Mariusz Błaszczak.    

Po części oficjalnej obchodów odbyło się widowisko plenerowe pt. „Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej 1920 roku”.

Bitwa pod Ossowem należała do najkrwawszych i najbardziej dramatycznych spośród walk toczonych w obronie stolicy.

Polscy żołnierze stawiali pod Ossowem zacięty opór atakującym Rosjanom. Przeważające siły wroga musiały ustąpić. W walkach poległo, zaginęło i zostało rannych ok. 600 żołnierzy.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl