fot. rzecznik prasowy CBŚP

CBŚP rozbiło międzynarodowy gang oszustów, który wyłudził 1,7 mln dolarów od zagranicznej spółki

Centralne Biuro Śledcze Policji pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Opolu rozbiło zorganizowaną grupę przestępczą, której członkowie wyłudzili 1,7 mln dolarów od niemieckiego przedsiębiorcy. Zatrzymano 6 osób, w tym obywateli Polski, Ukrainy i czterech Nigeryjczyków.

Rzecznik CBŚP, nadkom. Iwona Jurkiewicz, przekazała dziś, że do zatrzymania członków zorganizowanej grupy przestępczej doszło w wyniku drobiazgowej pracy śledczej. [czytaj więcej]

„Wszystko zaczęło się, gdy jedna z niemieckich firm odkryła, że stała się ofiarą oszustwa. Łupem sprawców padło 1,7 mln dolarów, a trop prowadził do Polski, dlatego sprawą zajęli się policjanci z Zarządu w Opolu CBŚP i prokuratorzy Prokuratury Okręgowej w Opolu” – podała nadkom. Iwona Jurkiewicz.

Rzecznik biura śledczego poinformowała, że podane przez niemiecką stronę informacje nie pomogły polskim funkcjonariuszom w ustaleniu sprawców, ponieważ się nie potwierdziły.

„Dane osób czy adresy ich przebywania okazały się fałszywe. Aby ustalić sprawców śledczy musieli rozpocząć czynności od początku” – podkreśliła nadkom. Iwona Jurkiewicz i zaznaczyła, że czynności te trwały ponad miesiąc.

Funkcjonariusze w tym czasie „zbierali informacje, weryfikowali i analizowali je, prowadzili pracę operacyjną i procesową”.

Nadkom. Iwona Jurkiewicz podała, że „namierzenie” sprawców było skomplikowane z uwagi na sposób, w jaki fałszowali swoją tożsamość.

„Wszystko wskazuje na to, że podejrzani, korzystając ze sfałszowanych lub skradzionych dokumentów, w tym paszportów francuskich, holenderskich i portugalskich, uzyskiwali polskie dokumenty na pobyt czasowy w naszym kraju, podając jednocześnie nieprawdziwy adres zamieszkania” – wyjaśniła rzecznik CBŚP.

Zatrzymania przeprowadzono w ostatnim tygodniu maja na terenie woj. dolnośląskiego, opolskiego i wielkopolskiego. Ujęto pięć osób, w tym trzech Nigeryjczyków, Polaka i Ukraińca.

„Podczas działań zabezpieczono pięć fałszowanych paszportów różnych państw, przejęto także blisko 50 kart bankomatowych oraz dużą ilość dokumentów i kart telefonicznych. Zabezpieczono również blisko 2,6 mln zł na rachunkach bankowych oraz 25 tys. zł w gotówce” – podała nadkom. Iwona Jurkiewicz.

Kolejny Nigeryjczyk został ujęty w placówce bankowej w Brzegu, gdy posługując się fałszywym dokumentem chciał założyć konto.

Z materiału zebranego przez polskich śledczych wynika, że członkowie międzynarodowego gangu włamali się na konto poczty elektronicznej przedsiębiorstwa, a następnie – podszywając pod kontrahentów – żądali zapłaty za wykonaną usługę lub dostarczony towar. Pracownicy firmy przelewali pieniądze oszustom na podstawie fałszywie wystawionych faktur.

W Prokuraturze Okręgowej w Opolu zatrzymanym przedstawiono zarzuty m.in. dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wyłudzenia mienia znacznej wartości, posługiwania się sfałszowanym dokumentem czy prania pieniędzy pochodzących z przestępstw. Decyzją sądu pięć osób zostało tymczasowo aresztowanych.

„Z ustaleń śledztwa wynika, że niemiecka firma może nie być jedyną poszkodowaną w wyniku działania grupy” – poinformowała rzecznik CBŚP.

PAP

drukuj