CBŚP zatrzymało hakera; chciał wyłudzić 3,5 mln zł

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali 35-letniego Mateusza C. ps. Pocket, hakera który z jednego z banków wyłudził pół mln złotych. Mężczyzna współpracował z zatrzymanym w ubiegłym roku Tomaszem G. Polsilverem.

„Mężczyźni – jak wynika z dotychczasowych ustaleń – włamali się do systemu bankowości elektronicznej jednego z banków. Przekierowali kilkadziesiąt przelewów bankowych na swoje konta, wyłudzając w ten sposób pół mln zł” – powiedziała PAP rzeczniczka CBŚP kom. Agnieszka Hamelusz.

Pocket pozyskane pieniądze przelewał na tzw. giełdy bitcoinowe.

„W sumie ich łupem miało paść 3,5 mln złotych. Podczas zatrzymania Pocketa zabezpieczyliśmy komputery, nośniki pamięci i telefony komórkowe oraz karty SIM” – dodała Hamelusz.

Pocket został zatrzymany przez warszawski CBŚP we współpracy z wydziałem do zwalczania cyberprzestępczości Biura Kryminalnego KGP. „Wpadł” na jednej z opolskich ulic.

„Usłyszał m.in. zarzuty usiłowania oszustwa komputerowego dotyczącego mienia znacznej wartości i prania pieniędzy. Grozi mu do 10 lat więzienia” – dodała Hamelusz.

Tomasz G. – Polsilver – został zatrzymany w październiku 2015 r. Był uznawany za „hakera numer jeden w Polsce”, odpowie m.in. za oszustwo komputerowe oraz pranie brudnych pieniędzy.

PAP/RIRM

drukuj