ŚDM. W tłumie łatwo się zgubić – policjanci apelują do pielgrzymów, by uważali na dzieci

Na ŚDM przyjadą do Polski tysiące pielgrzymów z Polski i z zagranicy. Wiele osób weźmie ze sobą dzieci – policjanci przypominają, że w tłumie łatwo się zagubić i apelują, by nie oddalać się od grup i zwracać uwagę na małych pielgrzymów.

Według szacunków organizatorów w uroczystościach związanych ze Światowymi Dniami Młodzieży może wziąć udział ponad milion osób. Wielu pielgrzymów w Krakowie i jego okolicach będzie po raz pierwszy.

Jak mówi PAP podinsp. Jan Wasiak z Wydziału Prewencji Biura Prewencji KGP, goście powinni więc pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

„W większości przypadków pielgrzymi poruszać się będą w grupach, z przydzielonym wolontariuszem. Ważne, by nie oddalać się od takiej grupy, a jeśli ktoś zdecyduje się na samodzielne wyjście – np. po zakończeniu uroczystości, powinien zabrać ze sobą dowód tożsamości, np. paszport. Powinien też zostawić kontakt do siebie i informacje, dokąd się wybiera” – dodał.

Policjanci radzą też, by osoby uczestniczące w ŚDM mieli zdjęcia swoich współtowarzyszy i zwracali uwagę np. na to, jak są ubrani, bo takie podstawowe informacje mogą okazać się istotne.

„Miejsca dużych uroczystości – Błonia czy Brzegi podzielone zostaną na sektory – to ułatwi ewentualne poszukiwania. Jeśli ktoś się zgubi, trzeba w pierwszej kolejności poinformować wolontariusza, opiekuna grupy. Będą też działać specjalne punkty informacyjne, w których będzie można takie rzeczy zgłaszać. Jeśli poszukiwania nie przyniosą skutku, oczywiście należy poinformować policję” – dodaje Wasiak.

Funkcjonariusze zakładają, że może dochodzić do przypadków zagubień.

„Wśród tak wielu osób może się zdarzyć, że ktoś się zagapi i pójdzie np. w innym kierunku niż reszta grupy. Osoby nie znające Krakowa mogą zgubić się w mieście” – dodał Wasiak.

Pomocne dla cudzoziemców w takich sytuacjach będą telefony – zarówno alarmowy 112 (obsługiwany przez osoby znające m.in. j. angielski – PAP) jak i telefon bezpieczeństwa dla turystów (+48) 608 599 999.

„Podpisaliśmy porozumienie z Ministerstwem Sportu i Turystki oraz Polską Organizacją Turystyczną, w wyniku którego co roku uruchamiany jest taki telefon. Działa od 8 do 20, obsługują go osoby znające język angielski i niemiecki; specjalnie na ŚDM będą także osoby władające językiem hiszpańskim” – powiedział policjant.

Funkcjonariusze apelują też do osób, które wybierają się na ŚDM z dziećmi, by miały je stale „na oku”.

„Cały czas starajmy się ich pilnować. Szczególnie młodsze dzieci wyposażmy w bransoletkę lub kartkę z telefonem do opiekunów, danymi rodziców czy adresem miejsca zakwaterowania” – dodał Wasiak.

Dobrym rozwiązaniem – jak mówią policjanci – jest też, by najmłodsi pielgrzymi mieli jakieś charakterystyczne elementy ubrania. Czapka z charakterystycznym motywem, jaskrawy plecak lub kurtka, odblaski – przyciągają uwagę i mogą pomóc rodzicom odnaleźć dziecko.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl