fot. Caritas Polska

Caritas Polska wspiera Ukrainę. Ks. dr M. Iżycki: Już wysłaliśmy pomoc finansową w  wysokości 100 tys. złotych

Caritas Polska przekazała 100 tys. złotych na bieżące działania kryzysowe ukraińskich Caritas. Ma to związek z eskalacją napięcia na wschodzie Ukrainy. Jednocześnie Caritas Polska ogłosiła zbiórkę pod hasłem ,,Pomoc dla Ukrainy”. Wśród najpilniejszych potrzeb są żywność, środki higieniczne i zapewnienie podstawowej pomocy materialnej – poinformowała organizacja.

Konflikt na wschodzie Ukrainy trwa już od 2014 roku. Jednak ostatnie doniesienia z tego terenu znów napawają niepokojem. Prezydent Rosji powiedział we wtorek, że jego kraj uznał niepodległość samozwańczych republik ludowych w Donbasie w tych granicach, do których one pretendują, a więc obejmujących obwody doniecki i ługański. Władimir Putin zdecydował także o wkroczeniu na ten teren wojsk rosyjskich [więcej].

W reakcji na te doniesienia Caritas Polska zdecydowała o natychmiastowym przekazaniu 100 tys. zł na rzecz Ukrainy oraz uruchomiła specjalną zbiórkę. O szczegółach mówi dyrektor organizacji ks. dr Marcin Iżycki.

Uruchomiliśmy specjalną pomoc dla Ukrainy. Wiemy dobrze, co trzeba zrobić, żeby pomóc doraźnie. Teraz jesteśmy w kontakcie z Caritas Ukraina (zarówno Caritas Kościoła rzymskokatolickiego, jak i Kościoła grekokatolickiego). Potrzebne są koce, żywność, środki higieniczne, kuchnie polowe, materace. Wszystkich Państwa proszę o wsparcie. Caritas Polska odpowiada na bardzo trudną sytuację na Ukrainie. Już wysłaliśmy pomoc finansową w  wysokości 100 tys. złotych dla Caritas Ukraina – wyjaśnił duchowny.

Caritas Polska podkreśliła, że doniesienia o wojskach rosyjskich wkraczających na Ukrainę, ostrzał przedszkoli, szkół i domów w Donbasie niosą konieczność natychmiastowej reakcji.

fot. Caritas Polska

Ks. dr Marcin Iżycki zwrócił uwagę, że potrzebna jest także pomoc psychologiczna dla dzieci, dla których ostatnie wydarzenia były bardzo traumatyczne.

fot. Caritas Polska

Dodał, że sytuacja pozostaje bardzo dynamiczna i zakres potrzeb będzie ewoluował w czasie. Wskazał także, że obie organizacje (Caritas Polska i Caritas Ukraina) na bieżąco monitorują rozwój wypadków i będą określać skalę potrzebnego wsparcia, również w przypadku możliwych przesiedleń ludności z terenów zagrożonych działaniami zbrojnymi.

Bardzo ważnym elementem ewentualnych reakcji jest dobra współpraca z przygranicznymi parafiami. Myślę, że to będzie również kluczowe, gdy konieczność pomocy osobom, które zdecydują się przekroczyć granice ukraińsko-polską, okaże się niezbędna. Caritas w Polsce przygotowuje miejsca, które mogłyby posłużyć do zakwaterowania potencjalnych uchodźców z Ukrainy. Oczywiście po wcześniejszym uzgodnieniu warunków i zasad z lokalnymi wojewodami – zapewnił Maciej Dubicki, rzecznik Caritas Polska.

Szczegółowe informacje dotyczące akcji Caritas są dostępne na jej stronie internetowej.

fot. Caritas Polska

Warto podkreślić, że Caritas Polska wspiera Ukrainę już od ośmiu lat, kiedy to rozpoczął się konflikt na wschodzie tego kraju.

fot. Caritas Polska

Pomoc polega m.in. na wspieraniu rodzin uchodźców wewnętrznych z Doniecka i Krymu oraz tworzeniu warunków do udzielania pomocy medyczno-socjalnej. Jak poinformowała organizacja, w 2021 roku wsparła rozwój Caritas-SPES  kwotą prawie 45 tys. złotych w ramach programu Organisational Development Solidarity System sieci Caritas Europa, a 40 tys. zł przekazała na dofinansowanie gabinetu socjalno-medycznego w Berdiańsku oraz na wsparcie inicjatyw edukacyjnych – świetlic środowiskowych, półkolonii dla dzieci czy przedszkola w diecezji kijowsko-żytomierskiej.

 

RIRM/radiomaryja.pl/Caritas Polska

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl