Bułgaria tworzy strukturę do walki z nielegalną imigracją

Wicepremier i szefowa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Bułgarii Rumiana Byczwarowa poinformowała w czwartek, że w najbliższych dniach ma zostać powołana specjalna struktura do walki z nielegalną imigracją. W jej skład wejdą przedstawiciele różnych służb bezpieczeństwa.

Obecnie – zdaniem Byczwarowej – koordynacja ich działań jest utrudniona.

Minister powiedziała, że nowa struktura będzie działać na wzór Ośrodka do Zwalczania Przemytu, który w ocenie rządu ma bardzo dobre wyniki. Jego działalność w wykrywaniu zatajonych podatków i ceł doprowadziła w ciągu roku do zwiększenia przychodów budżetowych o ponad 1,5 mld lewów (750 mln euro) – poinformował niedawno premier Bojko Borysow.

– Priorytetem będzie zapobieganie przemytowi ludzi, ponieważ w ostatnich dniach obserwujemy aktywizację kanałów przerzutowych – oświadczyła Byczwarowa, której wypowiedź cytuje czwartkowa prasa.

Ochrona granicy z Turcją, wzmocniona w połowie lipca przez dodatkowe oddziały policji granicznej i wojska, otrzyma również wsparcie od unijnej agencji ds. granic Frontex. W ramach misji pomocniczej do Bułgarii przybędzie 60 polskich oficerów razem ze sprzętem.

Tę pomoc obiecał szef polskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Mariusz Błaszczak podczas czerwcowej wizyty w Bułgarii. Wyjaśnił wówczas, że chodzi o 60 strażników granicznych – 40 policjantów oraz 20 pracowników Urzędu do Spraw Cudzoziemców.

Taką propozycję złożyliśmy też oficjalnie w ramach Frontexu – powiedział szef polskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

W ostatnich kilkunastu dniach w Bułgarii odczuwa się wzrost napięcia w związku z nasileniem się presji migracyjnej na granicy z Turcją, a także w związku z zamknięciem przez Serbię granicy z Bułgarią dla uciekających na zachód nielegalnych imigrantów.

W Sofii wprowadzono całodobową obserwację regionu wokół meczetu, gdzie gromadzą się migranci. Ministerstwo Spraw Wewenętrznych wysłało tam stałe patrole. Podczas akcji policyjnej przeciw nielegalnym migrantom zatrzymano 65 osób.

Postanowiono wprowadzić bardziej rygorystyczny reżim w ośrodkach dla uchodźców. Będą tam zamknięte oddziały dla osób uważanych za potencjalnie niebezpieczne. Będzie także wprowadzona całodobowa obserwacja za pomocą kamer. Tylko w sofijskim ośrodku będzie to kosztować 200 tys. euro.

Policyjne operacje przeciw nielegalnej imigracji będą prowadzone regularnie w całym kraju – poinformowała Byczwarowa. Do końca miesiąca sądowi mają być przekazane akty oskarżenia przeciw policjantom drogowym zamieszanym w przemyt cudzoziemców. Grupę czterech funkcjonariuszy zatrzymano pod koniec lipca, trwa też dochodzenie przeciw pięciu ich kolegom. Według prokuratury policjanci zapewniali ochronę pojazdom przewożącym nielegalnych imigrantów do granic z Serbią, a niekiedy nawet sami uczestniczyli w przemycie.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl