fot. PAP/EPA

USA: stan wyjątkowy w teksańskim Eagle Pass z powodu napływu ponad 4 tys. imigrantów

Władze Eagle Pass w Teksasie ogłosiły wprowadzenie stanu wyjątkowego po tym, jak tysiące migrantów przedostały się do przygranicznego miasta. Stan wyjątkowy ma umożliwić zyskanie środków finansowych na uporanie się z problemem.

Liczące poniżej 30 000 mieszkańców Eagle Pass jest przyzwyczajone do napływu imigrantów. W ostatnich latach pozostaje jednym z najczęściej nawiedzanych przez nich obszarów na granicy amerykańsko-meksykańskiej.

Według burmistrza Rolando Salinasa Jr. wyzwaniom wiążącym się z napływem imigrantów nie może sprostać lokalna policja i straż pożarna. Departament Bezpieczeństwa Publicznego Teksasu szacuje ich liczbę na ponad 4000.

„Deklaracja o stanie wyjątkowym daje nam możliwość ubiegania się o fundusze na świadczenie dodatkowych usług spowodowanych napływem nielegalnych imigrantów” – wyjaśnił Rolando Salinas.

Jak poinformowało radio publiczne w Teksasie, amerykańska służba celna i ochrony granic (CBP) przekierowała dodatkowych agentów do pomocy w zatrzymywaniu migrantów.

„W odpowiedzi na ten napływ będziemy w dalszym ciągu zwiększać wszelkie dostępne zasoby, aby szybko i bezpiecznie przyjmować azylantów. Wzrosną kary wobec osób nieposiadających podstawy prawnej do pozostania w USA” – podkreśliła CBP.

Eagle Pass objęte jest programem bezpieczeństwa granic w ramach operacji Lone Star gubernatora Grega Abbotta, upoważniającej żołnierzy Departamentu Bezpieczeństwa Publicznego Teksasu i Gwardii Narodowej do aresztowania imigrantów pod zarzutem wtargnięcia na teren stanu.

Program był krytykowany za łamanie praw ubiegających się o azyl i uzurpowanie sobie władzy rządu federalnego w zakresie egzekwowania przepisów imigracyjnych. Abbott i administracja Joe Bidena toczą batalię prawną w sprawie 300-metrowego odcinka kolczastych boi na rzece Rio Grande, zainstalowanych w celu zapobiegania przeprawom nielegalnych imigrantów. Są tam też zapory z drutu kolczastego.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl