USA przekażą Ukrainie 8 mln dolarów

Stany Zjednoczone zadeklarowały pomoc w wysokości 8 mln dolarów na wsparcie działalności ukraińskich służb granicznych, które są zaangażowane w konflikt militarny z prorosyjskimi separatystami na wschodzie Ukrainy.

Wiceprezydent USA Joe Biden w rozmowie telefonicznej z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką obiecał pomoc finansową dla służb granicznych – oświadczył Biały Dom. Obejmie ona m.in. sprzęt do nadzorowania granicy i środki transportu takie jak pojazdy patrolowe i małe łodzie.

Według niedzielnego „New York Timesa” USA dostarczają Ukrainie nieofensywne wyposażenie wojskowe warte około 33 mln dolarów. „Ale w Kongresie podnoszą się głosy przedstawicieli obu partii, wzywające do dostarczenia Ukrainie broni, amunicji, pojazdów wojskowych oraz zorganizowania szkoleń wojskowych” – podała nowojorska gazeta. Z kolei według „Financial Timesa” siły ukraińskie korzystają też z pomocy amerykańskiej m.in. w sprawach wywiadowczych.

Na początku czerwca USA ogłosiły udzielenie Ukrainie doraźnej pomocy w wysokości 48 mln dolarów. Ma ona na celu „dopomożenie rządowi Ukrainy w przeprowadzeniu kluczowych reform, zwiększeniu możliwości egzekwowania prawa i umacniania jedności narodowej” – zadeklarował wtedy Biały Dom.

 

PAP

drukuj