Ławrow i Kerry o rozmowach czterostronnych w sprawie Ukrainy

Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow powiedział w środę w rozmowie telefonicznej z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym, że celem rozmów „czwórki” (Rosja, USA, UE i Ukraina) powinno być doprowadzenie do równoprawnego dialogu wewnątrzukraińskiego.

Ławrow oświadczył, że formuła rozmów mogłaby być pożyteczna, jeśli jej celem będzie nie dyskusja nad różnymi aspektami „tych czy innych stosunków dwustronnych”, lecz pomoc w zaaranżowaniu szerokiego i równoprawnego dialogu w celu uzgodnienia reformy konstytucyjnej możliwej do zaakceptowania przez wszystkich – pisze agencja ITAR-TASS, powołując się na informacje uzyskane w rosyjskim MSZ.

ITAR-TASS informuje, że rozmowa odbyła się z inicjatywy Kerry’ego. Według rosyjskiego resortu spraw zagranicznych Ławrow i Kerry wezwali wszystkie strony do powstrzymania się od przemocy na wschodzie i południu Ukrainy i do zabiegania o deeskalację napięć na drodze negocjacji. Ławrow powiedział Kerry’emu, że „władze w Kijowie muszą w końcu odpowiedzieć na słuszne żądania wschodnich i południowych regionów kraju” (Ukrainy).

Według informacji Departamentu Stanu USA zwołanie w ciągu dziesięciu dni bezpośrednich rozmów między Ukrainą, Rosją, USA i Unią Europejską w celu złagodzenia napięcia Kerry omawiał telefonicznie z Ławrowem w poniedziałek.

Dzień później Ławrow powiedział, że Rosja jest gotowa do wielostronnych rozmów w sprawie Ukrainy, proponowanych przez USA, ale stoi na stanowisku, że powinni w nich wziąć udział reprezentanci wschodnich i południowych regionów ukraińskich. We wtorek sekretarz stanu USA oskarżył Rosję, że próbuje zdestabilizować Ukrainę przy pomocy opłacanych agentów, i zagroził zaostrzeniem sankcji.

 

PAP

drukuj