Putin do Obamy: sankcje USA wobec Rosji są daremne

Sankcje nałożone przez USA na Rosję w związku z kryzysem na Ukrainie są daremne, a „obecna sytuacja” nie leży w interesie żadnego kraju – powiedział w piątek prezydent Rosji Władimir Putin w rozmowie telefonicznej z prezydentem USA Barackiem Obamą.

Jak poinformowały służby prasowe Kremla, pomiędzy Federacją Rosyjską a Stanami Zjednoczonymi istnieją „znaczące różnice” poglądów, ale obaj przywódcy podkreślili znaczenie wprowadzenia „natychmiastowego i trwałego rozejmu” na wschodzie Ukrainy.

Według Białego Domu prezydent Obama wyraził w rozmowie z Putinem głębokie zaniepokojenie coraz aktywniejszym wspieraniem przez Rosję separatystów na Ukrainie. Jak dodano w komunikacie, Obama podkreślił, że „wolałby, aby kryzys ukraiński został rozwiązany środkami dyplomatycznymi”.

Prezydent USA wyraził również obawy w związku z nieprzestrzeganiem przez Rosję – jak twierdzi Waszyngton – układu o siłach nuklearnych pośredniego zasięgu (INF) z 1987 roku. Rosja nie zgadza się z tymi zarzutami.

Agencja Reutera zwraca uwagę, że była to pierwsza rozmowa Putina i Obamy od 17 lipca, kiedy to z terenów kontrolowanych przez separatystów na wschodzie Ukrainy zestrzelono malezyjski samolot pasażerski; w katastrofie zginęło prawie 300 osób.

 

PAP

drukuj