fot. flickr.com

Blisko połowa polskich seniorów bez zębów

40 proc. Polaków powyżej 65. roku życia nie ma zębów, a co czwarta osoba nie była u dentysty od 5 lat – alarmuje Naczelna Rada Lekarska. Zdaniem dentystów, jest to efekt braku polityki senioralnej z zakresu stomatologii.

Jak zauważa NRL, problem będzie narastał, bo polskie społeczeństwo starzeje się coraz szybciej. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że obecnie 7,3 mln Polek i Polaków jest w wieku senioralnym, co stanowi 20 proc. całej populacji.

Według samorządu lekarskiego, konieczne jest zwiększenie wydatków na stomatologię i dobry rządowy program senioralnej opieki stomatologicznej.

Dr Zbigniew Hałat, były wiceminister zdrowia, podkreśla, że problem tkwi w całym systemie opieki zdrowotnej.

– Jeżeli nie mamy dostępu do lekarza z uwagi na komercjalizację stomatologii w Polsce, a mamy do czynienia z „chorym” pomysłem Funduszu, który finansuje leczenie zębów przednich, siekaczy – a nie trzonowych, w których stany zapalne i ubytki zdarzają się najczęściej –  to można sobie wyobrazić  taki obrazek bezzębnej babci czy dziadka, których nie stać na protezę, ani na mostkowanie ubytków, dlatego są bezzębni. Sprawa dotyczy więc także zamożności. Ludzie, którzy są na emeryturze nie mogą dorobić, a z emerytury nie mogą się nawet utrzymać – zwraca uwagę dr Zbigniew Hałat.

Z danych dentystów wynika, że w bieżącym roku na leczenie stomatologiczne jednego Polaka przypada zaledwie 45,43 zł.

RIRM

drukuj