Tragiczny bilans utonięć ostatnich trzech dni

Tylko wczoraj nad polskimi wodami utonęło 26 osób. Od piątku łącznie było to 41 osób. Od początku maja, z tego powodu życie straciły już 124 osoby.

Jak informuje Mariusz Sokołowski, rzecznik Komendanta Głównego Policji – najczęstszymi przyczynami utonięć były nieobliczalność i alkohol. Jak dodaje – był to jeden z tragiczniejszych weekendów pod względem utonięć od początku sezonu.

– Pod względem liczby utonięć był to bardzo tragiczny weekend. Główną przyczyną utonięć było korzystanie z wody w sposób nieodpowiedzialny. Chodzi tutaj przede wszystkim o przepłynięcie dłuższego odcinka bez jakiejkolwiek asekuracji. W sytuacji, kiedy brakuje sił okazywało się, że ktoś nie miał możliwości, żeby powrócić do brzegu. Mieliśmy wiele takich sytuacji, kiedy osobami tonącymi były osoby będące pod wpływem alkoholu – powiedział Mariusz Sokołowski.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych apeluje o przestrzeganie zasad bezpiecznego zachowania nad wodą. Policjanci przypominają natomiast, że najbezpieczniej jest na kąpieliskach strzeżonych, których pilnują ratownicy. Zwracają uwagę, aby do wody wchodzić stopniowo, by uniknąć szoku termicznego oraz wystrzegać się alkoholu.

RIRM

drukuj