Białystok: miejskie święcenie wielkanocnych pokarmów

Miejskie święcenie pokarmów wielkanocnych odbędzie się dziś na Rynku Kościuszki w Białymstoku. To wieloletnia tradycja w mieście. Ma charakter ekumeniczny, wówczas kiedy święta katolickie i prawosławne przypadają w tym samym terminie.

Organizatorem miejskiego święcenia są władze miasta oraz Stowarzyszenie Pomocy Rodzinie „Droga”.

W Podlaskiem są duże skupiska ludności prawosławnej. Raz na jakiś czas święta wielkanocne w obu obrządkach przypadają w tym samym czasie. Kilka lat temu, powstał pomysł by wspólnie święcić pokarmy na wielkanocny stół. W tym roku Wielkanoc obrządków wschodnich przypada 1 maja, czyli ponad miesiąc po świętach katolików.

Na konferencji prasowej jeden z organizatorów, szef stowarzyszenia „Droga” werbista ojciec Edward Konkol powiedział, że mimo iż w tym roku święta odbywają się w różnych terminach, to miejskie święcenie pokarmów stało się już tradycją. W sobotnie południe na białostockim rynku spotykają się mieszkańcy.

Ojciec Edward Konkol dodał, że wiele osób, które uczestniczy w tych uroczystościach, to osoby ubogie i zagubione. Przychodzą poświęcić pokarmy na rynek, bo – jak zaznaczył – wielu z nich „zgubiło swoją drogę do Kościoła”. Zauważył, że to okazja do pokazania tym ludziom, iż nie są sami w święta wielkanocne.

Ojciec Edward Konkol przypomniał też, że dawniej pokarmy święciło się w domach – każdy przygotowywał swój koszyk, przychodził ksiądz i święcił. Jednak – jak zauważył – razem z rozwojem miast, ze względów organizacyjnych przeniesiono święcenie do kościoła. „Miejskie święcenie na rynku jest takim święceniem w pół drogi między kościołem a domem” – powiedział kapłan.

Podczas sobotniego spotkania poświęcone zostaną też kosze z jedzeniem, które przekazane będą charytatywnym organizacjom pozarządowym z Białegostoku.

PAP/RIRM

drukuj