[TYLKO U NAS] Ks. prof. J. Machniak o obchodach Triduum Paschalnego: Przeżyjmy ten czas duchowo całymi rodzinami  

Myślę, że to jest taka zachęta, żebyśmy duchowo przeżywali ten czas i włączali się w to rodzinami. Bardzo ważne jest, żeby wiedzieć, kiedy jest transmisja i zaprzestać wtedy obowiązków czy przygotowań, które są konieczne, żeby przeżyć święta w gronie rodzinnym i włączyć się w te obchody – powiedział ks. prof. Jan Machniak w audycji „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

Ksiądz profesor Jan Machniak wskazał jak ważne jest obywatelskie posłuszeństwo wobec ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa.

– Rzeczywiście Kraków jest piękny i słoneczny, ale jest pusty. Robi to przygnębiającego wrażenie. Wszyscy wiemy o co chodzi. Koronawirus, który dotknął Europę, świat, ale i Polskę. Jest w tym wszystkim jedna optymistyczna rzecz, bo trzeba powiedzieć, że Polacy, Krakowianie posłuchali swoich władz i pozostali w domach. Przynajmniej tu w centrum Krakowa widać wyraźnie, że jest to obywatelskie posłuszeństwo, które wydaje się być czymś bardzo ważnym. Teraz pozostaje pytanie co zrobić, bo już w Wielki Czwartek o 18.00 zaczynamy w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła Triduum Święte – mówił gość Radia Maryja.

Przepisy są tutaj jasne i klarowne – kontynuował.

– Pięć osób może być obecnych w kościele plus służba liturgiczna. Dzwonią parafianie i pytają, co robić, więc mówię, że nie wyznaczam, bo trudno jest wyznaczać. Myślę, że to jest taka zachęta, żebyśmy duchowo przeżywali ten czas i włączali się w to rodzinami. Bardzo ważne jest, żeby wiedzieć, kiedy jest transmisja i zaprzestać wtedy obowiązków czy przygotowań, które są konieczne, żeby święta w gronie rodzinnym przeżyć i włączyć się w te obchody – powiedział kapłan.

Te trzy święte dni są rzeczywiście dniami naszego zbawienia i odkupienia

– W Wielki Czwartek będziemy wspominać tajemnicę Eucharystii, ustanowienia Eucharystii, ale też tajemnicę kapłaństwa. Będziemy modlić się o powołania kapłańskie, za kapłanów, aby wytrwali w swoim powołaniu. W Wielki Piątek Kościół nie sprawuje Mszy świętej, księża nie odprawiają Mszy świętej, jest tylko liturgia słowa, Męki Pańskiej, gdzie czytany jest ten długi opis Męki Pańskiej i potem są modlitwy, jest Komunia Święta, której udzielamy wiernym obecnym w kościele. Będziemy się modlić w naszych kościołach w tych niewielkich gronach – akcentował ksiądz profesor Jan Machniak.

Potem przyjdzie Wielka Sobota i znowu Wigilia Paschalna, a to jest ten sam moment, kiedy czcimy tajemnicę już zmartwychwstałego Chrystusa – zwrócił uwagę duchowny.

– Wiemy, że nie będziemy palić ognia poza kościołem, tylko wniesiemy paschał z zakrystii i przy ołtarzu on zostanie zapalony. Myślę, że to doświadczenie tak małego zgromadzenia też jest czymś niezwykłym, na pewno na długo to zapamiętamy – podsumował gość „Aktualności dnia”.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem księdza profesora Jana Machniaka można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl