Wielki Piątek – drugi dzień Triduum Paschalnego

Obchodzimy dziś Wielki Piątek, drugi dzień Triduum Paschalnego. Upamiętnia on śmierć Chrystusa na krzyżu. To także dzień najgłębszej żałoby. Wielki Piątek to jedyny dzień w roku, w którym nie sprawuje się Mszy świętych. W kościołach jest natomiast liturgia Męki Pańskiej, której centrum stanowi adoracja Krzyża.

Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony do Grobu Pańskiego, przy którym rozpoczyna się nocna adoracja.

Ks. dr Jan Uchwat z Gdańskiego Seminarium Duchownego zachęca, byśmy w pełnym skupieniu i z wiarą spojrzeli dziś na Krzyż.

– Jedyny dzień w roku, można powiedzieć, kiedy przyklękamy przed Krzyżem w taki sam sposób, jak przed Najświętszym Sakramentem we wszystkie dni w ciągu roku. Oddajemy cześć Krzyżowi, dlatego tym najważniejszym znakiem jest Drzewo Krzyża, ukrzyżowanie. Tym bardziej potrzeba dużo ciszy, skupienia, żeby spokojnie móc popatrzyć na Krzyż, ucałować Krzyż, ucałować z wiarą rany Pana Jezusa, ponieważ kolejny dzień – Wielka Sobota – przez większość dnia to jest dzień ciszy. Jest wielka cisza w Kościele, nic się nie dzieje, cały Kościół czeka. Czekamy na zmartwychwstanie – aż do liturgii wielkosobotniej, Wigilii Paschalnej – tłumaczy ks. dr Jan Uchwat.

Wielki Piątek to także jeden z dwóch dni w roku, w którym obowiązuje post ścisły. Wierni powinni powstrzymać się od spożywania mięsa i pokarmów mięsnych oraz ograniczyć liczbę posiłków.

Na antenie Radia Maryja przeprowadzimy transmisję Liturgii Wielkiego Piątku z Katedry Polowej Wojska Polskiego pw. NMP Królowej Polski w Warszawie. Początek o godz. 18.00.

O godz. 21.15 transmitować będziemy natomiast Drogę Krzyżową z udziałem Ojca Świętego Franciszka, która obędzie się w rzymskim Koloseum.

RIRM

drukuj