Bezpieczeństwo Marszu „Obudź się Polsko”

Wypowiedź Macieja Wąsika z PIS, przewodniczący Radnych Rady Miasta Warszawy, odpowiedzialnego z ramienia organizatorów za służby bezpieczeństwa marszu „Obudź się Polsko”.

 

 Mapa dojazdu na miejsce parkingowe

 


Pobierz Pobierz
 

Do Warszawy przyjedzie mnóstwo autokarów. Liczymy, że ich liczba wyniesie od 500 do 1 000. Dzięki uprzejmości warszawskiej policji, która wyznaczyła parkingi, będziemy kierować ruchem.

Chcielibyśmy, aby autokary przyjeżdżały na ul. Aleje Jerozolimskie, w okolicach Ronda de Gaulle’a przed Muzeum Narodowym. Prosimy by osoby, które przyjadą na Mszę św. i marsz w miarę sprawnie wysiadały i udawały się w stronę Placu Trzech Krzyży. Odległość pomiędzy parkingiem znajdującym się przy Rondzie de Gaulle’a, a Placem Trzech Krzyży, czyli kościołem św. Aleksandra, jest niewielka.

Osoby starsze będą w stanie spokojnie podejść na plac celebry Mszy świętej i miejsce, na którym odbędzie się koncert patriotyczno – narodowy. To jest około 100 – 200 metrów w zależności, gdzie zatrzymają się autokary. One jednak nie będą tam zaparkowane na stałe. Będą musiały odjechać dlatego, że jest tam za mało miejsca.

Każdy z autokarów otrzyma od nas mapkę ze wskazaniem, w jaki sposób dojechać na parkingi. Parkingi będą zlokalizowane wzdłuż ulic Aleja Solidarności, Jana Pawła II i Słomińskiego. Lokalizacja jest wyznaczona przez policję, żeby z Placu Zamkowego, gdzie marsz się kończy, było w miarę niedaleko do autokarów.

Gdyby ktoś się zgubił, albo miałby kłopot z trafieniem do własnego autokaru musi znaleźć osobę oznaczoną żółtą kamizelką Służba Porządkowa. Takich osób będzie sporo. Myślę, że będzie ich około 500. Osoby ze służby będą miały przy sobie mapki i udzielą wszelkiej potrzebnej pomocy. Będą tłumaczyć, jak znaleźć autokar

Służba Porządkowa w żółtych kamizelkach będzie reagowała także na niewłaściwe zachowania. Jeżeli ktoś będzie wnosił dziwne okrzyki i zakłócał spokój proszę nie brać tego we własne ręce, tylko prosić Służbę Porządkową. Mamy doświadczenie w tych sprawach, wiemy jak zareagować, wiemy jak wyprowadzić i jesteśmy w stałym kontakcie z policją, która podejmie stosowne czynności. Wiele razy już się tak zdarzyło, że przy pomocy Służby Porządkowej i policji wyprowadzaliśmy prowokatorów, którzy chcieli w jakiś sposób zakłócić modlitwę, czy przemarsz.

Ważna informacja dla osób wyjeżdżających z poszczególnych miejscowości, parafii także organizacji samorządowych, politycznych. Jest prośba, by w autokarze zanim dojadą do Warszawy wymienili się numerami telefonów z kierowcą i organizatorami tego wyjazdu. To jest bardzo ważne, żeby mieć kontakt telefoniczny. Prosiłbym jeszcze o jedną rzecz, żeby każdy autokar który jedzie na Mszę Świętą i później marsz miał na przedniej szybie białą kartkę. Może być napisane TV Trwam, Radio Maryja albo po prostu zwykła biała kartka przyklejona plastrem.

Policja będzie wiedziała, że to jest autokar który trzeba kierować przed Muzeum Narodowe. Chciałbym z tego miejsca bardzo podziękować warszawskiej policji, która udziela wszechstronnej pomocy nam, jako organizatorom. Oczywiście bez policji nie dalibyśmy rady. Mam nadzieję, że wszystko będzie w porządku, że żaden autokar się nie zgubi.

Policja zadeklarowała, że gdyby ktoś miał kłopoty z trafieniem może śmiało dzwonić na numer 112 albo 997. Dyżurny wytłumaczy, jak dojechać, gdzie dojechać, co zrobić. Jak będzie trzeba policja wyśle radiowóz, żeby przepilotować autokar w odpowiednie miejsce.

Po Mszy Świętej uformujemy marsz, mniej więcej na wysokości dawnego domu partii przy ulicy Nowy Świat. Pójdziemy prosto ulicą Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście, aż dojdziemy do Placu Zamkowego. Na pięciu samochodach będą jechały ogromne głośniki, tak żeby można było w czasie marszu wspólnie się modlić; żeby było dobre nagłośnienie, żeby wszyscy dobrze słyszeli.

Na Placu Zamkowym w przygotowanym miejscu będą przemówienia. Przemówią między innymi: Pan Jarosław Kaczyński, przewodniczący „Solidarności” Piotr Duda, a ze środowiska dziennikarzy Pan redaktor Wojciech Reszczyński. Po przemówieniach marsz się rozwiąże. Będziemy wracać do zaparkowanych w Alei Solidarności, w Alei Jana Pawła i ulicy Słomińskiego autokarach.

Podczas spotkania z policją ustalimy ostateczne wersje parkingów. Informacje prześlemy do Radia Maryja i do TV TRWAM. Kilkanaście osób ze Służby Porządkowej będzie miało megafony, przez które na bieżącą wygłaszane będą komunikaty.

Mam nadzieję, że marsz będzie spokojnym, pięknym, wspaniałym wydarzeniem. Ważnym w życiu polskiej demokracji i że Polska się obudzi. Chciałbym zaapelować o to, żebyśmy byli bardzo zdyscyplinowani, będzie nas tam na pewno bardzo dużo, może 100 tys. albo i więcej. Jeżeli nie będziemy zdyscyplinowani to może dojść do złych wydarzeń, które później będą źle pokazywane w telewizjach.  Chciałbym tylko dodać, żeby jechać powoli, nie spieszyć się, byśmy wszyscy szczęśliwie dotarli w sobotę na Mszę świętą, a później na marsz.

 

Wypowiedź Macieja Wąsika z PIS, przewodniczący Radnych Rady Miasta Warszawy, odpowiedzialnego z ramienia organizatorów za służby bezpieczeństwa marszu „Obudź się Polsko”.

 

 

*   *   *

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zapowiada, że 29 września w Warszawie będzie ładna pogoda. Najprawdopodobniej będzie słonecznie. Zatem warto pomyśleć o czymś co będzie nas chroniło przed słońcem. Na wszelki wypadek można wziąć parasole, bądź płaszcze przeciwdeszczowe, a także przenośne krzesełka. Osoby chore, cierpiące powinny pamiętać o zabraniu ze sobą niezbędnych leków. Organizatorzy przygotują zapasy wody. Jednak jest prośba, żeby każdy miał ze sobą pół litra wody niegazowanej. Przypomnijmy także, że marsz jest zabezpieczony medycznie, będzie służba zdrowia, będą pielęgniarki, będą karetki pogotowia.

Zarówno w miejscu celebry czyli na Placu Trzech Krzyży, jak i również na Placu Zamkowym przygotowane będą dodatkowe toalety.

Ważna informacja – na Wisłostradzie nieczynny jest tunel. Jest zorganizowany objazd. Organizatorzy zapewniają, że nie będzie korków. Na Rondzie de Gaulle’a trakcja elektryczna związana z kursowaniem tramwajów umieszczona jest dość nisko. Wszyscy uczestnicy marszu powinni opuścić – na czas przemarszu przez rondo – wszystkie wyższe transparenty i flagi narodowe.

RIRM

 

 

 

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl