Będą kary za złe praktyki wobec dostawców do sieci sklepów

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi chce walczyć z nieuczciwymi praktykami sieci sklepów wobec ich dostawców. Nowe kompetencje otrzyma urząd antymonopolowy, który będzie mógł nakładać surowe kary. O sprawie napisał dziennik „Rzeczpospolita”.

Prace nad projektem ustawy trwały już od kilku miesięcy. W lutym odbyło się w tej sprawie spotkanie konsultacyjne. Zaproszono na nie jednak tylko sektor producentów żywności.

Ustawa będzie oddziaływać głównie na duże sieci, o silnej pozycji rynkowej – podkreśla poseł Robert Telus, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Dodaje, że zgodnie z nią rolnicy będą mogli także dochodzić swoich praw, jeśli uznają, że nieuczciwe praktyki stosują producenci żywności.

– Wiemy, że w Polsce mamy wiele firm, które powstają tylko po to, żeby wykorzystać rolnika i oszukać rolnika, przede wszystkim w branży hodowli trzody chlewnej. Mam wiele takich przykładów, nawet z mojego rejonu, gdzie rolników oszukano na wielkie kwoty, 200-300 tys. złotych i firmy padły. Ten sam prezes firmy, który firmę rozwiązał, założył nową firmę i dalej prowadzi ten proceder. Taka sprawa może się ciągnąć długo i trzeba było to rozwiązać ustawowo. Rząd zapowiadał tę ustawę i to jest ustawa oczekiwana przez rolników – mówi poseł Robert Telus.   

Projekt ogłoszono w chwili, gdy rząd przyjmował inną ustawę, która uderzy przynajmniej w część branży handlowej, wprowadzającą podatek obrotowy.

Resort rolnictwa zapowiada konsultacje. Projekt trafił do 86 zainteresowanych podmiotów.

RIRM

drukuj