fot. flickr.com

B. Szydło: Grupa Wyszehradzka mówi o konieczności zmian w UE

Szefowa polskiego rządu w wywiadzie udzielonym TVP INFO podkreśliła, że z Europy Środkowo-Wschodniej płyną dziś najbardziej konstruktywne propozycje rozwiązań, które mają naprawić Unię Europejską i sprawić, że przetrwa.   

W jej ocenie, zachodnie elity myślały do tej pory o własnym interesie, co przełożyło się na wybuch niezadowolenia w Europie. Dlatego – jak dodała premier – żeby uratować Unię Europejską, trzeba ją odbudować, naprawić i zreformować.

Europa, Unia Europejska musi wrócić do korzeni i skoncentrować się na sprawach ludzi. Musi słuchać Europejczyków, zapewnić im bezpieczeństwo, zagwarantować im pracę, myśleć o wspólnym rynku, ale także bardziej skoncentrować się na gospodarce oraz przywrócić znaczenie i rolę państw narodowych, parlamentów narodowych. Nie może być tak, że decyzje zapadają arbitralnie w Brukseli i są przerzucane potem na państwa narodowe, które mają różną specyfikę. Kryzys migracyjny pokazał doskonale, że muszą nastąpić zmiany. Nie wolno państwom narzucać takich samych zasad funkcjonowania, bo każdy z nas ma inną specyfikę – zwróciła uwagę Beata Szydło.

Premier Beata Szydło spotka się podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy z szefami  państw Grupy Wyszehradzkiej –  Słowacji, Czech i Węgier.

RIRM

drukuj