Min. Gliński połączy dwa gdańskie muzea

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 od 1 grudnia będą jedną instytucją – zdecydował minister kultury Piotr Gliński. Decyzję tę krytykują politycy Platformy Obywatelskiej.

Historia Muzeum II Wojny Światowej zaczyna się w grudniu 2007 roku. Wtedy to ówczesny premier Donald Tusk przedstawił  pomysł utworzenia placówki przedstawiającej losy Polaków w latach 1939-1945 na tle wydarzeń w całej Europie.1 sierpnia 2012 roku  rozpoczęto prace budowlane.

W Gdańsku ma działać również muzeum bitwy na Westerplatte. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego chce połączyć obie te placówki. Pomysł popiera wojewoda pomorski Dariusz Drelich.

– Połączenie tych dwóch instytucji wydaje się jak najbardziej racjonalne, ponieważ Westerplatte jest częścią II wojny światowej. Mało tego – jest uznawane za początek wojny – tłumaczy wojewoda pomorski.

Z planami resortu  kultury nie zgadza się natomiast dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, profesor Paweł Machcewicz – wskazany na to stanowisko przez byłego premiera Donalda Tuska. Pomysłu  Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie popierają także politycy Platformy Obywatelskiej.

– Chodzi tu także o to, aby zwolnić obecnego dyrektora, który przez wiele  lat współpracował nad utworzeniem tego muzeum – mówi poseł PO Agnieszka Pomaska.

Platforma uważa, że po połączeniu Muzeum II Wojny Światowej i Muzeum Westerplatte placówka straci światowy charakter i stanie się muzeum prowincjonalnym. Z kolei Kazimierz Koralewski, przewodniczący Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska, zarzuca projektowi, który dotąd jest realizowany, że „rozmywa historię”.

– Platforma Obywatelska zaprowadziła Muzeum II Wojny Światowej w ślepy zaułek. Narracja historyczna powinna być polską narracją historyczną. Chcemy zapraszać Azjatów, Afrykańczyków, Amerykanów i tu, w Polsce, opowiadać im o wojnie, która w Polsce się rozpoczęła; chcemy mówić o okropieństwach tej wojny i o heroizmie Polaków, którzy walczyli na wszystkich frontach – akcentuje Kazimierz Koralewski.

O tym, kto będzie kierował nową placówką zdecyduje minister kultury Piotr Gliński. Decyzja zostanie ogłoszona 1 grudnia tego roku.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl