B. komendant MO z Krosna oskarżony o internowanie związkowców z „S”

Pion śledczy Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie skierował w czwartek do Sądu Rejonowego w Krośnie (Podkarpackie) akt oskarżenia przeciw b. komendantowi wojewódzkiemu MO w tym mieście. Zarzucono mu bezprawne internowanie w 1981 r. działaczy „Solidarności”.

Jak poinformował naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Rzeszowie Grzegorz Malisiewicz, Marian O. – wedle oskarżenia – od 12 grudnia 1981 r. do 22 lipca 1982 r. dopuścił się „podczas i w związku z urzędowaniem ciągu przestępstw, będących zbrodniami komunistycznymi i jednocześnie zbrodniami przeciwko ludzkości”.

Według prokuratorów IPN, b. komendant MO działał „wspólnie i w porozumieniu ze swoim zastępcą do spraw Służby Bezpieczeństwa i innymi nieustalonymi co do liczby i tożsamości funkcjonariuszami Milicji Obywatelskiej”.

W ich ocenie, Marian O. przekroczył swoje uprawnienia „na szkodę interesu publicznego i prywatnego poprzez prześladowanie 70 osób z powodów politycznych i stosowanie wobec nich represji z powodu podejrzenia ich o przynależność do NSZZ „Solidarność”. Zdaniem prokuratorów, b. komendant wojewódzki MO w Krośnie wydawał polecenia lub aprobował decyzje swojego zastępcy ds. SB o internowaniu i osadzeniu w ośrodkach odosobnienia na podstawie nieistniejącego dekretu z 12 grudnia 1981 r. o ochronie bezpieczeństwa państwa i porządku publicznego w czasie obowiązywania stanu wojennego.

Z zebranego przez śledczych materiału wynika, że Marian O. także bezprawnie usiłował internować przewodniczącego delegatury „S” w Sanoku. Czynił to jednak bezskutecznie, bo poszukiwany związkowiec ukrywał się przed organami ścigania.

Marian O., dwukrotnie przesłuchany w czasie śledztwa w charakterze podejrzanego, nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu przestępstw.

Oświadczył, że w czasie objętym zarzutami działał zgodnie z obowiązującym wtedy prawem. Wyjaśnił, że „chyba od połowy 1981 r. czynił przygotowania do typowania ludzi, którzy zagrażali bezpieczeństwu państwa”. Przedstawił też swoje działania związane z wprowadzeniem stanu wojennego.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl