Australia: Złapano jednego z największych krokodyli; okaz waży 350 kg i ma 4,4 m długości

Strażnicy dzikiej przyrody złapali 350-kilogramowego krokodyla różańcowego o długości 4,4 metra w odwiedzanym przez turystów parku przyrody w Terytorium Północnym w Australii. Jest to największy od lat okaz odłowiony na tym obszarze.

Samiec największego gatunku gada na świecie został złapany w rzece Flora, 120 kilometrów na południowy zachód od miasta Katherine – przekazał starszy strażnik przyrody, John Burke.

Osobnik o długości 4,7 metra został złapany trzy lata temu w tym samym rejonie, ale w innej rzece bliżej morza – powiedział John Burke, przyznając, że nie słyszał o większym okazie złowionym we Florze.

Liczba krokodyli rośnie na północy Australii od czasu, gdy na początku lat 70. prawo federalne uczyniło je gatunkiem chronionym – przypomina AP.

„Z pewnością rośnie ich liczba i to jest jeden z powodów, dla których mamy strefy zarządzania – aby zmniejszyć ich liczbę w obszarach o dużym natężeniu ruchu (turystycznego), by zmniejszyć prawdopodobieństwo interakcji między <<różankami>> a ludźmi” – wyjaśnił John Burke, odnosząc się do krokodyli.

Według strażnika schwytanie krokodyla jest „poważnym przypomnieniem, że jesteś w kraju krokodyli”, pomimo faktu, że zamknięcie granic Australii zmniejszyło ilość turystów.

„Nigdy nie bądź beztroski przy wodzie i pływaj tylko w wyznaczonych kąpieliskach lub basenach” – radził Burke dla „Katherine Times”.

„Krokodyle można znaleźć na każdym szlaku wodnym w regionie Top End i zawsze powinieneś być <<krokodyloostrożny>> (ang. crocwise)” – zaznaczył.

Krokodyle są łapane w duże klatki zanurzone w wodzie z przynętą w postaci dzika lub innego mięsa. Schwytane osobniki są zabierane na farmę, aby stać się częścią programu hodowlanego.

Jedynie krokodyle hodowlane można zabijać dla mięsa i skóry w Australii.

Krokodyl różańcowy jest jednym z największym na świecie drapieżników polujących w rzekach i na lądzie. Samce tego gatunku mogą osiągać 6 metrów długości i ważyć ponad tonę. Krokodyle te mogą też żyć w słonej wodzie (stąd angielska nazwa gatunku słonowodny, saltwater).

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl