fot. twitter.com

Audyt KE: Czeski premier jest w konflikcie interesów

Premier Czech Andrej Babisz jest w konflikcie interesów, ponieważ kontroluje on fundusze powiernicze, do których przekazał aktywa swojego koncernu „Agrofert” – wynika z raportu audytu Komisji Europejskiej.

Raport potwierdza wcześniejsze ustalenia, których nie zmieniły wyjaśnienia, nadesłane przez czeskie władze. Spółki holdingu „Agrofert” otrzymywały od 2017 roku nieprawnie i w sposób nieuzasadniony dotacje z Funduszy Strukturalnych Unii Europejskiej.

Andrej Babisz od dawna zaprzecza, jakoby znajdował się w konflikcie interesów i twierdzi, że Czechy nie zwrócą Brukseli żadnych pieniędzy.

Według audytorów, kluczowe znaczenie dla wyniku konkluzji raportu ma fakt, że Babisz mianował całe kierownictwo funduszy i może je odwołać.

„Pan Babisz kontroluje zatem oba fundusze powiernicze i poprzez te fundusze powiernicze kontroluje również grupę »Agrofert«” – stwierdza raport, według którego premier jest bezpośrednio zainteresowany sukcesem ekonomicznym grupy.

Audytorzy stwierdzili, że Andrej Babisz nie mógł bezstronnie wykonywać funkcji szefa rządu, ponieważ uczestniczył w podejmowaniu decyzji, które miały wpływ na „Agrofert”. M.in. brał udział w podejmowaniu decyzji dotyczących podziału unijnych środków.

Komisja Europejska uważa, że Czechy powinny zwrócić dotacje, które holding bezprawnie otrzymał z Europejskiego Funduszu Rozwoju Obszarów Wiejskich i Europejskiego Funduszu Społecznego.

Po opublikowaniu przez KE audytu premier na profilu w sieci społecznościowej napisał, że jest on „celowy i zmanipulowany przez zawodowych donosicieli z szeregu Piratów”. Podkreślił, że zawsze stosował się do wszystkich przepisów prawa.

Czeska Partia Piratów (Piraci) jest aktualnie najsilniejszą partią opozycyjną, która w koalicji z partią Burmistrzowie i Niezależni ma szanse na zwycięstwo w wyborach parlamentarnych w październiku br.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl