fot. visegradgroup.eu/pl

W Budapeszcie spotkają się dziś szefowie MSW grupy V4

Szef MSWiA Mariusz Błaszczak spotka się dziś w Budapeszcie z ministrami spraw wewnętrznych Węgier, Czech i Słowacji. Jest to pierwsze takie spotkanie po objęciu przez Węgry prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej (V4) – poinformowało PAP w środę MSWiA.

„Podczas spotkania ministrowie omówią wspólne wyzwania w zakresie migracji oraz wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie mechanizmu relokacji. Tematami spotkania będą również m.in. ochrona granic i funkcjonowanie Systemu Informacji Schengen” – poinformowało MSWiA.

Po spotkaniu, około godz. 12.00, zaplanowana jest konferencja prasowa ministrów.

Jak przekazało w środę PAP źródło w Komisji Europejskiej, organizuje ona spotkanie swego szefa Jean-Claude’a Junckera z premierami krajów Grupy Wyszehradzkiej. Termin nie jest jeszcze znany.

Choć państwa Grupy Wyszehradzkiej są w sporze z Brukselą m.in. w kwestii relokacji uchodźców, Juncker wysyłał ostatnio pojednawcze sygnały. W niedawnym przemówieniu o stanie UE mówił m.in., że „od Wschodu do Zachodu, Europa musi oddychać obydwoma płucami”.

„W przeciwnym razie naszemu kontynentowi zabraknie powietrza” – oceniał.

Grupa Wyszehradzka to najważniejsze ugrupowanie współpracy regionalnej w Europie Środkowej. Współpraca w ramach V4 nie ma charakteru instytucjonalnego i polega na konsultacjach w ramach cyklicznych spotkań na różnych szczeblach politycznych.

PAP/RIRM

drukuj