fot. flickr.com

Węgry: Były poseł skazany na trzy lata więzienia za korupcję

Sąd w Budapeszcie skazał na trzy lata więzienia Rolanda Mengyi’ego, byłego deputowanego rządzącej na Węgrzech partii Fidesz. Został on uznany za winnego korupcji, próby sprzeniewierzenia środków publicznych i nadużycia uprawnień.

Jak podkreśla Reuters, jest to rzadki przypadek skazania członka ugrupowania premiera Viktora Orbana.

Roland Mengyi został oskarżony w kwietniu 2017 roku o korupcję, próbę defraudacji publicznych funduszy i przekroczenie uprawnień. W sprawę zamieszanych było sześć innych osób, lecz nie pełniły one funkcji publicznych. Były deputowany nie przyznał się do winy i nie wiadomo, czy będzie składał apelację od wyroku.

Spośród innych oskarżonych jeden został skazany na dwa lata i sześć miesięcy więzienia, a reszta otrzymała wyroki więzienia w zawieszeniu lub karę grzywny.

Według prokuratury Roland Mengyi miał w 2015 roku domagać się łapówki w zamian za zapewnienie przedsiębiorcom ze swego okręgu wyborczego Tiszaujvaros unijnego dofinansowania programu spółdzielni socjalnych w wysokości 500 mln forintów (1,83 mln dolarów). Najpierw polityk miał zażądać 5 mln forintów jako kosztów wstępnych, a następnie kolejnych 5 mln forintów po pomyślnym załatwieniu sprawy.

Prokuratorzy podkreślali, że oskarżeni mieli zamiar wziąć znaczną część przyznanych funduszy do własnej kieszeni. Do spółdzielni miało trafić jedynie 10 proc. przyznanego finansowania.

Ostatecznie nie stracono żadnych unijnych pieniędzy, bo wniosek o dofinansowanie został odrzucony z powodu błędów formalnych i niespełnienia warunków. Na skutek tego Mengyi przez pośrednika zwrócił 5 mln forintów, które dostał na pokrycie wstępnych kosztów.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl