ASF skomplikował sprawę eksportu polskiej wieprzowiny

Podczas długiego weekendu wykryto dwunaste w kraju ognisko afrykańskiego pomoru świń. Ministerstwo Rolnictwa zapowiada  zdecydowaną walkę z tym wirusem.

Aktualnie nowe przypadki ASF w gospodarstwach rolnych oddalają możliwość wznowienia eksportu wieprzowiny do krajów spoza Unii Europejskiej.

W miniony weekend stwierdzono dwunaste ognisko afrykańskiego pomoru świń  u trzody chlewnej od początku występowania wirusa w naszym kraju, czyli od 17 lutego 2014 roku. Nowe przypadki choroby u świń na pewno nie ułatwią eksportu wieprzowiny. Po wykryciu ASF w Polsce, w połowie lutego 2014 roku, kraje azjatyckie, które były dużymi odbiorcami polskiego mięsa wprowadziły zakaz importu tego. Embargo na import wieprzowiny z Polski wprowadziła także Rosja, Białoruś i Ukraina, co spowodowało znaczny spadek wywozu mięsa do tych krajów.

Europoseł Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Kuźmiuk zaznacza, że wirus z dzików przeniósł się na stada hodowlane i kilka z nich zostało zlikwidowanych

– Mamy bardzo trudną sytuację na rynku wieprzowiny ze względu na ten afrykański pomór świń. Tutaj, niestety, sami rolnicy z tego regionu północno–wschodniej Polski doprowadzili do sytuacji, że ten wirus z dzików przeniósł się także na stada hodowlane, parę z nich zostało zlikwidowanych – powiedział europoseł Prawa i Sprawiedliwości.

Aby wykluczyć czynnik ludzki przy pojawianiu się kolejnych ognisk Ministerstwo Rolnictwa zapowiada podjęcie wspólnych działań wszystkich służb w celu ściślejszego przestrzegania wymagań dotyczących bioasekuracji. Kontrolowane są targowiska, gospodarstwa utrzymujące świnie, transporty zwierząt oraz przejścia graniczne.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Rafał Romanowski informuje, że na terenie całego kraju będzie monitorowany ruch zwierząt trzody chlewnej.

– Żeby Służby Weterynaryjne otrzymały odpowiednie wsparcie w zakresie monitorowania ruchu zwierząt, dlatego i sama policja, i inspekcja transportu drogowego w zakresie transportu tak zwanego dużego, ciężarowego, będzie wspierała na bieżąco nasze służby weterynaryjne i będzie monitorowała właśnie na terenie całego kraju ruch zwierząt trzody chlewnej – mówił podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju.

W związku z nowymi ogniskami ASF u świń, Komisja Europejska zwiększyła w Polsce strefę, w której obowiązują zaostrzone rygory. Strefa obejmuje nie tylko województwo podlaskie, ale także lubelskie i mazowieckie.


TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl