ARiMR udziela dofinansowań dla gospodarstw z obszarów Natura 2000

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski o udzielenie pomocy przy realizacji inwestycji na obszarach Natura 2000. Maksymalna kwota dofinansowania to pół miliona złotych. Termin składania wniosków upływa 27 października.

Inwestycje w gospodarstwach położonych na obszarach Natura 2000 to kolejne z działań w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Jakie warunki musi spełnić rolnik, aby móc ubiegać się o tę formę dotacji?

– Jeden taki główny warunek to to, że łączna powierzchnia trwałych użytków zielonych i pastwisk trwałych położonych właśnie na obszarach Natura 2000 musi wynosić co najmniej 1 hektar – mówi Lidia Czechak, zastępca dyrektora wielkopolskiego oddziału ARiMR.

Maksymalna kwota dofinansowania to aż 500 tysięcy złotych. Taką pomoc może otrzymać gospodarz, który będzie realizował inwestycje w zakresie projektów budowlanych. W sytuacji, kiedy projekt nie będzie dotyczył budowy, a  na przykład przedsięwzięć zakupowych, maksymalna kwota wsparcia jest niższa i wynosi 200 tysięcy złotych. Każdy wniosek poddany jest ocenie punktowej.

– Inwestycja musi uzyskać co najmniej 30 punktów, aby realizacja projektu mogła się udać – tłumaczy Karolina Kolańczyk z wielkopolskiego oddziału ARiMR.

Pod uwagę brana jest liczba hektarów położonych na obszarach Natura 2000 w stosunku do całości gospodarstwa.

– 20 punktów inwestycja uzyskuje również, gdy jest realizowana przez młodego rolnika oraz gdy inwestycja przyczynia się do realizacji jednych z celów założonych w planie ochrony Natura 2000 dla gospodarstwa położonego właśnie na tym obszarze – mówi Karolina Kolańczyk.

Gospodarze pieniądze z dofinansowania przeznaczyć mogą na produkcję zwierzęcą. Ale projekt dotyczyć może jedynie przedsięwzięć związanych z chowem zwierząt trawożernych, a więc bydła domowego, kóz czy owiec. W ramach tego projektu możliwa jest też realizacja inwestycji polegająca na zakupie maszyn. Przewidziano również możliwość dofinansowania zakupu ciągnika.

Liczymy, że będzie dużo wniosków na to działanie. Posiadamy budżet w wysokości 61,5 miliona euro przeznaczonych właśnie na tę operację. Myślę, że agencja będzie mogła podpisać około 2000 umów z rolnikami – podkreśla Karolina Kolańczyk z wielkopolskiego oddziału ARiMR.

Wniosek o przyznanie pomocy „Inwestycje w gospodarstwach położonych na obszarach Natura 2000” można składać od 28 września do 27 października. Stosowne dokumenty przynosimy do oddziałów regionalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa bądź też biur powiatowych.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl