fot. Paweł Palembas

ARiMR: ponad 150 mln zł na kontach rolników poszkodowanych przez suszę

Do piątku na konta rolników poszkodowanych przez tegoroczną suszę trafiło już ponad 150 mln zł pomocy – poinformowała w piątek w komunikacie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Od 3 października do biur powiatowych Agencji trafiło ponad 80 tys. wniosków o pomoc finansową.

ARiMR przypomina, że rolnicy na złożenie wniosków mają czas do 31 października oraz, że pomoc będzie przysługiwała tym rolnikom, u których straty w gospodarstwie wyniosły co najmniej 30 proc. danej uprawy.

Najwyższą pomoc – 1000 zł na hektar dostaną te osoby, u których szkody obejmują co najmniej 70 proc. danej uprawy oraz wieloletnich użytków zielonych, ale pod warunkiem, że obsada zwierząt (bydła, owiec, kóz) lub koni wynosi co najmniej 0,3 sztuki dużej jednostki przeliczeniowej na 1 ha tych użytków. Jeżeli obsada zwierząt na użytkach zielonych będzie mniejsza niż 0,3 szt./ha, to rekompensata wyniesie 500 zł/ha” – podano.

Na 500 zł na 1 ha powierzchni uprawy mogą liczyć ci rolnicy, których szkody obejmują co najmniej 30 proc., ale mniej niż 70 proc. danej uprawy oraz wieloletnich użytków zielonych, na których znajduje się obsada zwierząt (powyżej 0,3 sztuki na hektar przeliczeniowy. Jeżeli na użytkach zielonych zwierząt nie będzie, to wsparcie wyniesie 250 zł.

Jak czytamy w komunikacie, pomoc będzie udzielana poza formułą pomocy de minimis, jeżeli szkody będą wyższe niż 30 proc. średniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie rolnym; w ramach formuły pomocy de minimis będzie udzielona wówczas, gdy szkody nie będą większe niż 30 proc. średniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie rolnym.

PAP

drukuj