fot. gov.pl

ARiMR: 29,7 mln zł otrzymały w 2019 r. koła gospodyń wiejskich

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przekazała w ubiegłym roku kołom gospodyń wiejskich 29,7 mln zł – poinformował ARiMR. Otrzymane fundusze koła przeznaczają najczęściej na zakup strojów ludowych, sprzętu AGD, artykułów kuchennych i spożywczych.

„W 2019 r. Agencja przekazała kołom łącznie 29,7 mln zł. W 2018 r. kwota ta wyniosła 16,3 mln zł” – czytamy w komunikacie ARiMR.

Agencja przypomina, że koła gospodyń wiejskich, które w 2019 r. skorzystały z finansowego wsparcia udzielonego przez ARiMR, mają czas do końca stycznia br. na złożenie sprawozdania rozliczającego na co konkretnie wydały otrzymaną pomoc.

„Od 29 listopada 2018 r., czyli od dnia wejścia w życie nowych przepisów o kołach gospodyń wiejskich, do końca 2019 r. powstało ponad 5,8 tys. nowych kół. Łącznie w prowadzonym przez ARiMR rejestrze wpisano 8780 tego typu stowarzyszeń” – czytamy.

Jak dodano, najwięcej z nich zarejestrowano w Wielkopolsce – 1350, na Lubelszczyźnie – 1136 i na Mazowszu – 1105.

Jak wskazuje ARiMR, otrzymane fundusze koła gospodyń wiejskich przeznaczają najczęściej na realizację zadań związanych z działalnością społeczno-wychowawczą oraz oświatowo-kulturalną.

„Prawie jedna czwarta środków pożytkowanych jest na rozwój kultury ludowej, a w szczególności kultury lokalnej, w tym zakup strojów ludowych. Koła promują również przedsiębiorczość swoich członkiń. Na ten cel przeznaczają ponad 15 proc. otrzymanego dofinansowania, m.in. na zakup wyposażenia AGD, artykułów kuchennych i spożywczych” – napisano.

PAP

drukuj