fot. TT/ARiMR_GOV_PL

Wsparcie dla rolników

Do 15 czerwca rolnicy mogą ubiegać się o dopłaty bezpośrednie. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje jednocześnie wnioski o wsparcie z wielu innych projektów. Prezydent Andrzej Duda zapowiedział natomiast program „Moja woda”, który ma zapobiegać suszy w kraju. 

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w Gali AgroLiga 2019. To coroczny konkurs, który wyróżnia i promuje najlepszych polskich rolników. [czytaj więcej] 

– Gratuluję tych wspaniałych osiągnięć, gratuluję tego wielkiego sukcesu, gratuluję również wyróżnienia (…). Chciałem na Państwa ręce złożyć także i podziękowanie. Po pierwsze za to, że dajecie przykład innym rolnikom, innym gospodarzom i przedsiębiorcom. Po drugie, chciałem podziękować za to, że zapewniacie nam bezpieczeństwo żywnościowe – powiedział prezydent.

Andrzej Duda stawia rozwój wsi na równi z miastem. Cały czas zabiega o odszkodowania dla rolników dotkniętych suszą, jednocześnie proponując rozwiązania zapobiegawcze. To m.in. program „Moja woda”, który będzie wspierał budowę przydomowego zbiornika wodnego.

– W tym programie będzie dofinansowanie do 85 proc. kosztów, ale nie więcej niż 5 tys. złotych. Będzie można je uzyskać z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska poprzez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska – dodał.

Również Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa prowadzi nabór wniosków na szereg inicjatyw skierowanych do rolników, m.in. na dopłaty do materiału siewnego. Od środy można także składać podania o premie dla młodych rolników, którzy samodzielnie prowadzą gospodarstwo.

– Jest to premia w wysokości 150 tys. zł na gospodarstwo – podkreślił Krzysztof Gałaszkiewicz, dyrektor ARiMR w Lublinie.

Rolnicy mogą skorzystać także z dopłat bezpośrednich. Do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wpłynęło już prawie milion wniosków.

– Dla tych małych gospodarstw najprostsza forma składania wniosków to jest oświadczenie i tutaj 8 czerwca kończy się ten termin przyjmowania oświadczeń przez biura powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Natomiast same wnioski przyjmujemy do 15 czerwca – zaznaczył dyrektor ARiMR w Lublinie.

Obecnie w Brukseli trwają dyskusje nad kształtem przyszłego budżetu Wspólnej Polityki Rolnej.

– Nowa propozycja to 391 mld euro. To oznacza, że proponujemy 26,5 mld euro więcej w budżecie Wspólnej Polityki Rolnej, niż zapowiadaliśmy w 2018 roku – powiedział europejski komisarz do spraw rolnictwa i rozwoju wsi Janusz Wojciechowski.

Istnieje szansa, że Polsce uda się w końcu wyrównać dopłaty bezpośrednie dla rolników do średniej unijnej – zaznaczył europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk.

– Jest na to duża szansa, jest elastyczność między dwoma filarami, będzie można przesunąć przynajmniej o 25 proc. środków z drugiego filara do pierwszego właśnie na dopłaty bezpośrednie – wskazał polityk.

Wyrównanie dopłat bezpośrednich do średniej unijnej to jedna z obietnic Prawa i Sprawiedliwości w ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych.

TV Trwam News

drukuj