Arcybiskup Kazachstanu z wizytą w Parlamencie Europejskim 

W czwartek wizytę w Parlamencie Europejskim złożył ks. abp Tomasz Bernard Peta. Arcybiskup Kazachstanu odprawił Mszę św. i spotkał się z europosłami.

Ks. abp Tomasz Bernard Peta przybył do Parlamentu Europejskiego na zaproszenie europosła Ryszarda Czarneckiego. W siedzibie Unii Europejskiej odprawił Mszę św., w której uczestniczyli polscy posłowie do PE z Prawa i Sprawiedliwości m.in. Joachim Brudziński, Zbigniew Kuźmiuk, Elżbieta Witek i Anna Zalewska.

Następnie ksiądz arcybiskup spotkał się z posłami do Parlamentu Europejskiego z różnych krajów. Zaznaczał, że liczy na ułatwienia administracyjne dla księży katolickich w Kazachstanie, a jednocześnie podziękował władzom w Astanie za dobrą współpracę ze wspólnotą katolicką i jej pasterzami.

W tej chwili katolicy w Kazachstanie stanowią tylko 1 proc. populacji. W ostatnich latach wyjechało stamtąd 250 tys. katolików (liczba Polaków zmniejszyła się z 60 tys. w latach 90-tych do 38 tys. obecnie).

Ks. abp Tomasz Bernard Peta święcenia kapłańskie przyjął z rąk ks. kard. Stefana Wyszyńskiego. Wyjechał do Kazachstanu jako misjonarz w 1990 r. Przez 9 lat pełnił funkcję proboszcza parafii pw. Matki Bożej Królowej Pokoju w Oziornoje. W 1999 r. został mianowany na administratora apostolskiego w Astanie. W latach 2003-2015 był przewodniczącym Konferencji Episkopatu Kazachstanu. Obecnie sprawuje funkcję ks. abp. metropolity Astany.

radiomaryja.pl

drukuj