ANR: mamy ok. 6,5 tys. ha na potrzeby programu „Mieszkanie Plus”

Na potrzeby programu „Mieszkanie Plus” mamy pulę ok. 6,5 tys. hektarów – powiedział PAP Adam Struziak, rzecznik Agencji Nieruchomości Rolnych. Dodał, że działki pod budowę mieszkań będzie mógł bezpłatnie z niej pobierać Krajowy Zasób Nieruchomości.

Krajowy Zasób Nieruchomości (KZN) może zostać wprowadzony do końca roku (projekt ustawy jest w Sejmie). KZN będzie „administratorem” działek Skarbu Państwa, czyli także tych należących do ANR. O tym, czy działka jest odpowiednia na potrzeby budownictwa mieszkaniowego, zdecydują urzędnicy nowo powołanego KZN.

Agencja Nieruchomości Rolnych przekazała już do Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa (MIB) wykaz gruntów, które mogą zostać przejęte przez KZN (…) To ok. 3 tys. działek o łącznej powierzchni ok. 6,5 tys. hektarów – podkreślił Adam Struziak, rzecznik Agencji Nieruchomości Rolnych

Zaznaczył, że jednak, że „grunty w większości położone są na terenach gminnych, w większości wiejskich”. W wykazie są także grunty „w granicach administracyjnych miast, miejscowości gminnych, zlokalizowane w pobliżu osiedli mieszkaniowych” – informuje ANR.

Wiceminister MIB Kazimierz Smoliński w lipcu bieżącego roku mówił, że „tysiące hektarów od kilkudziesięciu lat czasami leżą niewykorzystane, marnują się, sprzedawane są nieraz za niewielkie pieniądze, albo w ogóle nie są sprzedawane”. Przyznał, że rząd „chce je wykorzystać” m.in. pod budowę mieszkań w programie „Mieszkanie Plus”.

Smoliński podkreślił, że jeżeli grunty będą sprzedawane, to „pieniądze pójdą na budowę, na uzbrojenia terenów i na realizację „Mieszkania plus””.

„Mieszkanie Plus” wchodzi w skład Narodowego Programu Mieszkaniowego, który jest oparty na trzech filarach: dostępne budownictwo na wynajem na gruntach Skarbu Państwa (w ramach, którego obecnie prowadzony jest pilotaż części komercyjnej programu Mieszkanie plus), wsparcie dla systematycznego oszczędzania na cele mieszkaniowe (IKM) oraz społeczne budownictwo czynszowe. NPM ma pomóc stworzyć w Polsce ofertę mieszkaniową, kierowaną do wszystkich gospodarstw domowych.

Pilotaż części komercyjnej prowadzony jest przez BGK Nieruchomości. Trwają już budowy domów m.in. w Jarocinie, Białej Podlaskiej, Gdyni, Pruszkowie. BGKN zakłada, że na koniec 2017 r. w ramach programu Mieszkanie plus w budowie będzie 10 tys. lokali.

PAP/RIRM

drukuj