fot. Robert Sobkowicz/Nasz Dziennik

Toruń: podpisano wstępną umowę na realizację programu Mieszkanie plus

Gmina Miasta Toruń podpisała wstępną, warunkową umowę inwestycyjną na realizację programu Mieszkanie plus. W jej ramach powstanie ponad 300 mieszkań. Umowę podpisali w sobotę prezydent Torunia Michał Zaleski i wiceprezes zarządu BGK Nieruchomości S.A., Bartłomiej Pawlak.

Przedsięwzięcie, jakiego podejmuje się Toruń, będzie w programie Mieszkanie plus pierwszym realizowanym od podstaw – mówił podczas konferencji prasowej wiceprezes BHK ,,Nieruchomości” S.A., Bartłomiej Pawlak.

Projekt toruński jest pierwszy, który zaczynamy od podstaw. Dopóki nie podpisaliśmy listu intencyjnego, wcześniej nic nie było. Dopiero od tego momentu zaczęliśmy rozmawiać o tym, co w ramach programu Mieszkanie plus moglibyśmy zrobić razem. W związku z tym, w przeciągu niespełna trzech miesięcy doszliśmy do takiego etapu, kiedy mogliśmy podpisać warunkową umowę inwestycyjną, która określa, na jakich zasadach będziemy ten projekt realizować, w jakim terminie i kto na jakich zasadach będzie w tym programie partycypował – powiedział Bartłomiej Pawlak.

Przy podpisaniu umowy obecna była także wiceminister edukacji Marzenna Drab, która podkreśliła, że Toruń jest pionierem realizacji programu Mieszkanie plus.

Jest to bardzo dobra informacja dla Torunia, ale przede wszystkim dla Polski, dlatego że będą to mieszkania po przystępnej cenie, które przeciętna rodzina będzie mogła wynajmować. To jest tak naprawdę rozszerzenie możliwości lokalowych dla rodzin we właściwym standardzie. Jest to nowa formuła. Gratuluję prezydentowi Zaleskiemu i miastu Toruń za podjęcie takiej decyzji i zorganizowaniu tego w bardzo krótkim czasie. Myślę, że będzie to również program pilotażowy. Na podstawie tej inwestycji, która będzie odbywała się w Toruniu, inne samorządy i podmioty będą mogły się uczyć i korzystać – powiedziała Marzenna Drab.

Realizacja projektu nastąpi na warunkach uzgodnionych w umowie ostatecznej, która ma być dopracowana do końca września bieżącego roku.

Uchwałę ws. Narodowego Programu Mieszkaniowego rząd przyjął pod koniec września ubiegłego roku. Jedną z jego składowych jest program Mieszkanie plus, w ramach którego oferowane będą mieszkania na wynajem z opcją dojścia do własności.

RIRM

drukuj