W. Brytania: Minister Kwiatkowski odwiedził polską szkołę w Londynie

Przebywający z wizytą w Wielkiej Brytanii prezydencki minister Adam Kwiatkowski odwiedził dziś polską szkołę im. Heleny Modrzejewskiej w Londynie i spotkał się z członkami komitetu koordynującego obchody 100-lecia niepodległości Polski w Wielkiej Brytanii.

Kwiatkowski, który jest szefem gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy i jest odpowiedzialny za relacje Pałacu Prezydenckiego z Polakami mieszkającymi poza granicami kraju, był jurorem odbywającej się w szkole czwartej edycji Konkursu Piosenki Patriotycznej im. rotmistrza Witolda Pileckiego, w trakcie której dzieci od wieku przedszkolnego do gimnazjalnego śpiewały tradycyjne piosenki patriotyczne.

„To było dla mnie ważne, bo brała w tym udział cała społeczność szkoły, która, przy okazji sympatycznej rywalizacji, uczy najnowszej historii Polski i patriotyzmu” – powiedział w rozmowie z PAP Adam Kwiatkowski.

Dodał również, że „to dokładnie takie wydarzenie, które powinniśmy jako państwo wspierać”.

Po odwiedzinach w szkole min. Kwiatkowski spotkał się z członkami komitetu koordynującego obchody 100-lecia niepodległości Polski w 2018 r. na terenie Wielkiej Brytanii, m.in. z prezesem Zjednoczenia Polskiego w Wielkiej Brytanii Tadeuszem Stenzlem i Tomaszem Machurą z Klubu Jagiellońskiego w Londynie.

„To była cenna dyskusja o tym, jakie są pomysły i plany na tę wyjątkową rocznicę, którą będziemy przecież celebrować nie tylko w Polsce, ale wszędzie tam, gdzie są Polacy. Londyn jest pod tym względem wyjątkowo istotnym miejscem” – powiedział minister, przypominając m.in. historię rządu niepodległościowego na uchodźstwie w Londynie i emigracyjnych instytucji historycznych, m.in. Instytutu Józefa Piłsudskiego.

Na niedzielę zaplanowane są odwiedziny w Birmingham, w tym udział w Mszy Świętej w polskiej parafii i otwarte spotkanie publiczne w Polskim Centrum Katolickim.

PAP/RIRM

drukuj