W Krakowie podpisano listy intencyjne w programie Mieszkanie plus

Przedstawiciele sześciu gmin z woj. małopolskiego i śląskiego i minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk podpisali w środę w Krakowie listy intencyjne w sprawie przystąpienia do programu Mieszkanie plus.

Do programu przystąpiły: Pcim, Skawina, Szerzyny i Zakliczyn z woj. małopolskiego oraz gminy Kuźnia Raciborska i Ujsoły z woj. śląskiego.

Podczas spotkania poinformowano również, że powstanie Narodowy Instytut Urbanistyki i Architektury, który ma wspomagać program Mieszkanie plus. Będzie to efektem porozumienia podpisanego w środę w Krakowie przez Krajowy Zasób Nieruchomości z krakowskim Instytutem Rozwoju Miast i warszawskim Instytutem Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa. Porozumienie, którego stroną jest Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, dotyczy prowadzenia działalności badawczej w obszarach związanych z realizacją rządowego programu Mieszkanie plus.

Dzisiejsze spotkanie to jedno z wielu spotkań, pan wiceminister Tomasz Żuchowski praktycznie kilka razy w tygodniu w różnych regionach kraju przybliża zapisy, możliwości ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości, możliwości realizacji wielkiego programu mieszkaniowego Mieszkanie plus, który może być dzięki tejże ustawie realizowany” – powiedział Andrzej Adamczyk.

Jak podkreślił, „ustawa jest bardzo obszerna i wpisano w nią wiele instrumentów, które mogą i są już praktycznie wykorzystywane dla celów realizacji polityki mieszkaniowej państwa”.

To są propozycje skierowane do biznesu, do samorządu i do indywidualnych inwestorów. Naszym celem jest likwidacja deficytu mieszkaniowego 900 tys. mieszkań, którą chcemy przeprowadzić w najbliższym 10-leciu” – powiedział minister infrastruktury i budownictwa.

Jak dodał, „deficyt ten będzie likwidowany przede wszystkim w tej grupie społecznej, której dochody są zbyt wysokie, aby objąć mieszkanie komunalne, ale zbyt niskie, aby osiągnąć możliwości kredytowe i pozwolić sobie na zakup mieszkania czy też domu na wolnym rynku”.

Realizacja inwestycji mieszkaniowych na wynajem z dojściem do własności spotyka się z bardzo dobrym odbiorem (…). Dzisiaj podpisujemy listy intencyjne i porozumienia z samorządami, wczoraj podpisaliśmy porozumienia z Pocztą Polską i PKP SA. To już kilkaset nieruchomości, to już wiele lokalizacji na terenie całego kraju. Te listy intencyjne i porozumienia z samorządami podpisywane każdego dnia uznajemy jako początek realizacji w Polsce tych inwestycji mieszkaniowych, które realizowane są w oparciu o zapisy ustawy o KZN” – podkreślił Andrzej Adamczyk.

Minister uczestniczył w środę w Krakowie w konferencji „Krajowy Zasób Nieruchomości oraz inne inicjatywy legislacyjne Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa”, odbywającej się w ramach krajowych konsultacji.

Bardzo się cieszę, że doszło dziś do spotkania z samorządami, ponieważ jest to okazja, by samorządowcy mogli gruntownie poznać program związany z KZN i wszystkimi działaniami, jakie będą mogli podejmować po to, aby powstawały nowe mieszkania” – powiedział wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

Ustawa o KZN weszła w życie 11 września br. Dzięki niej powstał tzw. bank ziemi, do którego zostaną włączone grunty gminne oraz Skarbu Państwa. To na nich będą budowane mieszkania o atrakcyjnym czynszu w formule najmu lub najmu z opcją dojścia do własności.

Zakłada się, że pierwsze budynki mieszkalne w programie Mieszkanie plus na gruntach skarbu państwa włączonych do KZN powstaną w 2019 roku, ale nie wyklucza się możliwości wcześniejszej realizacji. Obok domów wielorodzinnych w ramach Mieszkania plus powstawać mają także domy jednorodzinne.

We wtorek w Łomży podpisano list intencyjny dotyczący budowy 115 lokali o atrakcyjnym czynszu na wynajem w ramach programu Mieszkania plus. Była to pierwsza umowa w Polsce podpisana na podstawie ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości.

Również we wtorek podpisano umowy, które pozwolą KZN kupić nieruchomości Poczty Polskiej i PKP SA – po wycenie rzeczoznawcy, bez przetargów – na potrzeby programu Mieszkanie plus. Poczta Polska przekazała do dyspozycji KZN 208 nieruchomości, a PKP SA 130 nieruchomości w 58 miastach.

 

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl